Atrakce i pro okruhy: Joker lap

18.05.2017 15:42

Použití tzv. Joker lapu, tedy prodloužení dráhy v jednom kole každé jízdy, se v rallycrossu přes počáteční nedůvěru plně osvědčilo a stalo se nedílnou součástí závodní strategie. Bude tomu tak i na okruzích?

Umělé prodloužení tratě v jednom nebo dvou kolech v průběhu závodu umožňuje změnu pořadí i na tratích, na nichž je takřka nemožné předjíždět. Je na jezdci, resp. jeho týmu, kdy průjezd Joker lapem zvolí, a pokusí se tak vyšachovat své soupeře. Úmysl využít tento princip z rallycrossu i na okruzích zveřejnila Světová rada motoristického sportu loni v listopadu. Plánuje použití tohoto principu v závodech mistrovství světa cestovních vozů WTCC, které se konají na městských okruzích. Lze jen souhlasit se šéfem WTCC Francoisem Ribeirem, že jde o mnohem férovější řešení než krátkodobé snížení aerodynamického odporu DRS.

Poprvé se měl Joker lap použít při letošní premiéře WTCC v Marrákeši. Jenže se ukázalo, že tam je prodloužení tratě neřešitelným technicko-politickým problémem, protože vyžaduje složitou stavební úpravu okruhu a v současné situaci v Maroku není možné najít odpovědný orgán, který by to povolil. Proto byla premiéra Joker lapu ve WTCC odložena na červnový závod v portugalském Villa Realu. Tam údajně s prodloužením tratě není problém.

WTCC chce tento trik používat jen na městských tratích, protože se obává, že na klasických okruzích by to jezdce vedlo k opatrnějšímu způsobu jízdy s tím, že k předjetí raději využijí Joker lap.

Joker lap (resp. Vuelta joker) už třetí sezonu používá argentinský šampionát cestovních vozů STC2000 na okruhu San Martín. Tam ale zvolili opačný princip - během závodu má jezdec možnost dvakrát projet zkrácením tratě o cca 9 sekund. Ani zde si ale stále nejsou jisti, zda jde o přínos nebo ne a mezi jezdci jsou příznivci, stejně jako odpůrci Joker lapu. Určitě jde o prvek komplikující strategii pro závod, zejména s ohledem na nebezpečí, že získanou výhodu může vzápětí eliminovat vyjetí Safety caru. Současně ale někteří jezdci tuto možnost vítají, protože jim otevírá šanci volbou riskantní strategie zasáhnout do boje o prvenství i při startu z hodně zadních pozic.

Ing. Vladimír Rybecký


Další články


Nejbližší akce

21.04. AUTODROM MOTO DT BIKE PROMOTION FAHRERTRAININGS GmbH
22.04. AUTODROM MOTO DT BIKE PROMOTION FAHRERTRAININGS GmbH
23.04. FREE AUTODROM MOTO AUTODROM MOST
27.04. - 29.04. Závody The Most Show featuring ADAC GT MASTERS
30.04. AUTODROM AUTO SMS MITGLIEDER SERVICE
01.05. Závody THE MOST TRABANT
02.05. AUTODROM MOTO VALENTINOS MOTORSPORTS
03.05. AUTODROM MOTO VALENTINOS MOTORSPORTS
Celý kalendář akcí
Hlavní partneři

Partneři

Mediální partneři

zavřít