Alvaro Bautista mistrem světa WorldSBK 2022

13.11.2022 19:52

Sedmatřicetiletý jezdec si v Indonésii na okruhu Mandalika zajistil titul mistra světa WorldSBK 2022. Oliver König získal svůj první bod ve WorldSBK.

 

Alvaro Bautista (Aruba.It Racing - Ducati) v sezoně 2022 neúnavně bojoval a odolával tlaku loňského šampiona WorldSBK Topraka Razgatlioglu (Pata Yamaha Brixx WorldSBK) a šestinásobného mistra světa Jonathana Rea (Kawasaki Racing Team WorldSBK). Bautista se stal devatenáctým šampionem WorldSBK a po Carlosi Checovi (2011) je druhým španělským jezdcem, který získal titul mistra světa WorldSBK; Checa byl také posledním šampionem Ducati ve WorldSBK.

 

Bautista se po dvou sezónách vrátil k Ducati a učinil tak dokonalým způsobem, když v úvodním podniku sezóny v Aragonu získal své první vítězství v závodě Tissot Superpole Race. Rea dokázal zabojovat v Assenu, ale Bautista ve 2. závodě opět zvýšil svůj náskok a novopečený šampion tak vedl od 2. závodu série. Havárie v 1. závodě v Donington Parku Bautistův náskok snížila, ale vrátil se zpět ve velkém stylu; v následujících 18 závodech získal 15 pódií, včetně hattricku na okruhu Barcelona-Catalunya. Vítězství slavil i v prvním závodě uprostřed léta v na Autodromu v Mostě. Klíčovou součástí Bautistova vítězného tažení byly jeho souboje s Razgatliogluem i Reou.

 

"Je to neuvěřitelné, mám obrovskou radost. Je to splněný sen, obzvlášť po posledních dvou letech a všech obtížích. Chci poděkovat všem, kteří mi věřili, že mi dali tuhle šanci. Získali jsme titul hned při prvním pokusu. Dnes jsem poprvé pocítil trochu nervozity nebo stresu. Bylo ve druhém závodě na startovním roštu. Snažil jsem se zvládat emoce, a ikdyž jsem byl první, dělal jsem spoustu chyb, protože jsem měl v hlavě příliš mnoho myšlenek! Prostě jsem raději zůstal druhý za Toprakem. Byl velmi rychlý, takže jsem ho mohl jen následovat. Během celé sezony jsem měl štěstí, protože jsem měl spoustu zkušeností z minulosti. Snažil jsem se být co nejlepším jezdcem a nedělat chyby. Myslím, že naše výkonnost byla opravdu, opravdu vysoká.“ Alvaro Bautista, Aruba.It Racing – Ducati.

 

Bautista zahájil svou kariéru ve španělském šampionátu v letech 1995 až 2002. V roce 2002 bojoval o titul až do posledního závodu. Ve stejném roce se poprvé objevil v mistrovství světa FIM 125 ccm jako jezdec na divokou kartu. V roce 2006 se stal vítězem Velké ceny Španělska v kategorii 125 ccm. Osmým vítězstvím, které si v té sezóně připsal, si zajistil svůj první titul mistra světa. Španělský jezdec poté přestoupil do třídy 250 ccm, kde získal 28 umístění na stupních vítězů včetně osmi vítězství. V roce 2010 Bautista přestoupil do mistrovství světa FIM MotoGP™. Během svých osmi sezón v MotoGP™ získal tři umístění na stupních vítězů a jednu pole position, přičemž v roce 2012 bylo jeho nejlepším umístěním v hodnocení šampionátu páté místo. V roce 2019 Bautista debutoval v týmu Ducati ve WorldSBK a svou nováčkovskou sezónu zakončil s 16 vítězstvími, 24 umístěními na stupních vítězů, 4 pole position a 15 nejrychlejšími koly, čímž si zajistil druhé místo v pořadí šampionátu.

 

V roce 2020 přestoupil k Hondě a závodil za tým Team HRC. V sezonách 2020 a 2021 získal pro japonského výrobce tři umístění na stupních vítězů, než se v sezoně 2022 vrátil k Ducati a týmu Aruba.it Racing - Ducati. Se 14 vítězstvími a 29 umístěními na stupních vítězů se Alvaro Bautista stal v roce 2022 mistrem světa WorldSBK na okruhu Mandalika. Bautista se stal devátým jezdcem, který získal titul pro Ducati, a italský výrobce si tak zajistil celkově patnáctý titul mezi jezdci.

 

Nově korunovaný šampion WorldSBK zůstane u Ducati i v roce 2023 a společně budou usilovat o další tituly.
 

 

 

 


Další články


Hlavní partneři

Partneři

Mediální partneři