K záchraně lidských životů přispěli i návštěvníci Czech Truck Prix

05.09.2017 16:20

Součástí evropského šampionátu okruhových tahačů, který pod tradičním názvem Czech Truck Prix hostil o víkendu 2. a 3. září už popětadvacáté mostecký autodrom, byl také projekt Jedu na dřeň. Jeho cílem je pomoci zachránit životy pacientů trpících leukémií. Do kampaně se neváhalo zapojit 101 návštěvníků závodního víkendu, poskytnutím vzorku své krve se zaregistrovali jako nováčci mezi potenciální dárce kostní dřeně. Role ambasadora projektu při Czech Truck Prix 2017 se ujali sportovní ředitel autodromu Michal Marek a jezdec Petr Fulín mladší.

„Velmi si vážíme všech, kteří také letos přispěli nezištně k záchraně toho nejcennějšího, tedy lidského života,“ ocenila dárce obchodní a marketingová ředitelka společnosti AUTODROM MOST Jana Svobodová.

Autodrom navázal na loňskou úspěšnou premiéru, kdy se ke kampani poprvé aktivně přihlásili právě i diváci Czech Truck Prix spolu se členy týmů a samotnými jezdci.

 „Potkali jsme spoustu lidí, kteří si nás z minulého roku pamatovali a co víc, kteří se s námi minulý rok do Českého národního registru dárců dřeně zapsali. Mostem ale letošní aktivity nekončí. Další termíny výjezdů týmu Jedu na dřeň sice nejsou zatím přesně stanoveny, nicméně určitě ještě navštívíme brněnskou společnost Votum, která se letos stala patronem celé iniciativy,“ upřesnila Jana Sklenářová z organizačního týmu kampaně.

Projekt Jedu na dřeň komunikační agentury Reklamní inženýři, která jej s podporou Autoklubu ČR zaměřila na fanoušky i účastníky motoristických soutěží, letos vstoupil do třetího ročníku. Organizátoři mají za sebou odběry na pražských motoristických slavnostech Legendy, na Mistrovství světa v motokrosu v Lokti i na desátém ročníku celorepublikového setkání motorkářů Keep Respect v Kladrubech s na Barum Czech Rally Zlín.

Zájem o evidenci v registru dárců kostní dřeně každým rokem stoupá. Zatímco při premiérovém ročníku kampaně se zapsalo 571 nováčků a v roce 2016 to bylo 681 potenciálních zachránců životů, letos se dosud podařilo pro dobrou věc získat už 786 mladých lidí. Celkem se tedy registr rozrostl na více než 2 000 mužů a žen připravených darovat kostní dřeň.

V České republice lékaři každý rok odhalí přes 1 100 případů leukémie, tedy více než tři denně. „Každý čtvrtý pacient přitom správného dárce nenajde. Zápis samotný je velice rychlý a bezbolestný proces, ke kterému stačí pět minut času a pouhé dva mililitry krve. Navíc díky novým metodám darování kmenových buněk je i samotná transplantace zcela bezbolestná,“ upřesnila Jana Sklenářová.

 


Další články


Hlavní partneři

Partneři

Mediální partneři