Na autodromu se proháněla legendární auta z Interserie či Le Mans

07.09.2016 16:20

Monoposty z legendárních okruhových závodů, jakými jsou 24 hodin Le Mans či již neexistující Interserie, byly k vidění v úterý a ve středu na velkém oválu mosteckého autodromu. Nádherné a nablýskané stroje přivezli na sever Čech jejich majitelé z Německa či Rakouska. „Chce to hodně lásky, opravdu moc lásky,“ odpověděl na otázku, co obnáší být sběratelem historických modelů supervýkonných vozů většinou se slavnou minulostí Markus Daniel. Shromáždil kolem sebe partu kamarádů se stejnou vášní, kteří společně objíždějí evropské okruhy, aby své miláčky „provětrali“ na dráze.

Mezi 20 historickými závodními speciály v Mostě nechyběly například dvě Porsche 962, třílitrové šestiválce se dvěma turby, jež se začátkem 90. let zúčastnily na zdejším autodromu Interserie. Jedním z mechaniků, kteří se o bezporuchový chod těchto skvostů starají, je Günter Thiele. „Číslo 25 na tomto voze symbolizuje počet speciálů, které jsem za svou dlouholetou kariéru mechanika u závodních týmů postavil. S tímto konkrétně jezdil například britský pilot Derek Bell,“ prozradil.

Na okruhu se skvěle vyjímaly i vozy Audi, jež se v minulosti účastnily prestižního šampionátu cestovních vozů DTM. Na autodrom zavítal také rakouský jezdec Karl Hasenbichler. Sice s Audi 80, určitě si však připomněl po mnoha letech i adrenalinové souboje se soupeři v Interserii v takzvaných plackách. O tom, že jezdci zažívali často horké chvilky, se přesvědčil osobně. Právě při závodech Interserie v Mostě se totiž jeho vůz vzňal. Vše však dobře dopadlo.

Obdivem k rychlým a silným historickým speciálům, z nichž řada by se jistě nemusela bát ani konfrontace se současnými závodními vozy, se netají sportovní manažer společnosti AUTODROM MOST Jindřich Hrneček. „Opravdu mi ta krásná auta vyrazila dech. Je to úchvatná podívaná. Jde zároveň o velmi nákladný koníček. Jak jsme tak propočítávali, hodnota těchto dvaceti veteránů se pohybuje někde kolem čtvrt miliardy korun,“ odhadl.

Na mosteckém okruhu se svezl se svým Porsche GT 1 i sympatický Mike. „Jsem tu poprvé a určitě se vrátím. Zdejší dráha i zázemí jsou perfektní. Můj vůz je jedním ze dvou, které nasadil tovární tým Porsche do čtyřiadvacetihodinovky Le Mans v roce 1998. Později auto odkoupil tým ze Spojených států, kde s ním jezdil například herec Paul Newman. Já jsem Porsche získal před rokem a z barev firmy Texaco jsem jej znovu oblékl do hávu původní tovární stáje,“ doplnil.

 


Další články


Hlavní partneři

Partneři

Mediální partneři