S Jakubem Smržem o WorldSBK v Mostě

09.07.2021 16:04

Mostecký autodrom bude první srpnový víkend (6-8/08/2021) hostit závod série MOTUL FIM Superbike World Championship. Mezi jezdci budou samozřejmě i čeští zástupci a ve třídě WorldSSP 300 také tým, kterému šéfuje Jakub Smrž, jenž jako jezdec patřil svého času mezi světovou špičku.

Motorky používané v seriálu MS superbiků vychází z produkčních strojů. Jaké jsou rozdíly mezi sériově vyráběným motocyklem a motocyklem závodním WorldSBK?

Úpravy se liší dle kategorie - WorldSBK, WorldSSP, WorldSSP 300. Jak bylo řečeno, celá série World Superbike vychází z produkčních homologovaných motocyklů. Pokud se budeme bavit o nejvyšší třídě, tj. Superbike, úpravy jsou velké. Motocykl má upravený motor, jiné pérovaní, brzdy, kola, zadní kyvnou vidlici, přepákování kyvky, elektroniku a pak samozřejmě pádové díly (stupačky, řídítka, kapoty, atd.). Neznám přesné předpisy, ale pokud by se někdo svezl na motorce WorldSBK a motorce v sérii, samozřejmě stejné značky, nebyla by tam žádná podobnost. Výkon je vyšší, motorka lépe funguje, co se brzd a podvozku týče, je lehčí a samozřejmě propracovanější elektronika. U té jde především nastavení kontroly trakce, ride by wire, motorové brzdy, antiwheelie.

 

Jste jedním z našich nejúspěšnějších motocyklových závodníků. Řadu let jste působil v prestižních mezinárodních sériích, a to včetně WorldSBK. V současné době navíc vedete svůj profesionální tým, s nímž se rovněž účastníte světového šampionátu. Prosím o postřehy ze sedla závodní motorky ve srovnání s pohledem odpovědného šéfa profesionálního týmu. Co Vám motoristický sport dává, proč se mu věnujete, jaká je Vaše motivace?

Byl jsem jedním z nich. V první řadě musím říct, že i po těch letech aktivní kariéry, jsem chtěl vždycky u závodů zůstat. Původní myšlenka byla, že budu pracovat jako technik přes podvozek, případně rider coach. Ale shodou náhod a díky panu Šebkovi (WilliRace) a projektu ACCR Czech Talent Team vznikl projekt vlastního týmu, který je ve startovním poli kategorie WorldSSP 300 už třetím rokem. V minulosti se v něm vystřídalo mnoho českých jezdců, v letošním roce jsou to dva jezdci ze Španělska. Musím říct, že být v roli jezdce je velice náročné. Jsou to hodiny tréninku týdně, testování a pak samozřejmě závody, které obnáší mnoho tlaku a zodpovědnosti. A obstát ve světové konkurenci není snadné. Pozice majitele či manažera týmu není o nic jednodušší a popravdě také mnohem více stresující. V první řadě je třeba sehnat finance na chod týmu, logistiku, personál, motorky, díly a pak samotná organizace a logistika. Stejně důležitý je i chod týmu na závodech a technické zázemí, fungovaní motorek, nastavení. Je toho opravdu hodně a vše musí dokonale zapadat. A co mi dává motoristický sport... V první řadě je to celý můj život a i po zhruba čtvrt století, mě to stále baví a jestli mě něco motivuje, tak je to být na nejvyšším stupni. Přestože jsem měl jako jezdec zřejmě nejvíc pódií, minimálně v novodobé historii, tak jsem toho (v MS) nedosáhl. A proto bych chtěl být na stupních vítězů jako zástupce vítězného týmu.

 

V čele světového šampionátu WorldSBK stojí bývalý motocyklový závodník Gregorio Lavilla. Byl Vaším kolegou ve startovním poli, nyní je Váš vztah pracovní, jednáte s ním jako šéf jednoho z týmů v seriálu WorldSBK. Jaký je Gregorio člověk, má Váš respekt? Znáte se důvěrněji, jste přátelé? Jednali jste spolu o zařazení mosteckého autodromu do letošního kalendáře WorldSBK?

Byl mým týmovým kolegou a i mimo to jsme spolu byli rivalové několik sezón. Důvěrněji se neznáme, ale dostatečně na to, abychom se vzájemně respektovali. Velice uznávám jeho práci pro WorldSBK. Je skvělé, že to dělá někdo, kdo byl tak úspěšný závodník a z vlastní zkušenosti vím, že je pro jezdce nebo týmy vždy k dispozici. Na zařazení Mostu do kalendáře WorldSBK má podle mě největší zásluhu pan Šťovíček, brácha Matěj a samozřejmě vedení okruhu. Ti museli absolvovat x hodin jednání, telefonů a samozřejmě je to bude stát nemalý peníz. Já už nad Mostem přemýšlel kdysi dávno a strašně mě ta myšlenka nadchla. Asi nejdůležitější co jsem pro to udělal, bylo, že jsem Gregoriovi zavolal a z vlastní zkušenosti jsem mu popsal zkušenosti s mosteckým okruhem a řekl mu svůj názor na celou myšlenku WorldSBK v Mostě. Troufám si říct, že to bylo impulzem k tomu, aby věděl, že to celé má smysl, že je Most úžasný okruh a vedení Mostu a Autoklub pro tento projekt udělá možné i nemožné.

 

Součástí WorldSBK je i série WorldSSP 300, v níž působí třetím rokem i Váš tým. Jak si vedete, jak těžké je najít kvalitní jezdce? Jakého dosáhl Váš tým dosud největšího úspěchu a jaké máte plány v letošní sezoně?

Začátek byl samozřejmě těžký, vše pro nás bylo nové. Za poslední dva roky se u nás vystřídalo mnoho českých jezdců, ale pro letošní rok náš tým Accolade Smrz Racing vsadil na dva jezdce ze Španělska. Je to třetí sezóna a troufám si říct, že máme skvěle připravené motorky a tím pádem potřebujeme dobré výsledky. Měl jsem zájem, aby u nás byl Oliver König, který za nás jel v roce 2019 a troufám si říct, že aktuálně je (kromě Filipa Salače) jediný jezdec, který může být na špici. Ale logicky jede v týmu svého manažera Miloše Čiháka. Nejlepší výsledek týmu je Oliverovo 7. místo z Doningtonu 2019 a loni to byl Filip Salač, který byl tuším 12. v Aragonu a v loňské sezóně několikrát bodoval španělský jezdec Alex Carrion. Ostatní jezdci bojovali s tím, aby se ve velké konkurenci kvalifikovali do závodu. Ale věřím, že nebude trvat dlouho a budeme mít opět adepty, kteří se budou moct rvát o nejlepší příčky a myslím si, že několik jich "doroste".

 

Ve WorldSSP 300 se letos objeví i čeští jezdci Oliver König a Petr Svoboda. Kdybyste je měl zhodnotit, jsou jejich výkony srovnatelné se špičkou v této disciplíně? Mají šanci uplatnit se i v prestižní kategorii WorldSBK?

Když začnu od Petra, kterého neznám tak dobře jako Olivera, tak je to určitě dobrý jezdec, který už loni ukázal, že na špičku má. Ale bohužel je už pro tuto kategorii celkem vysoký a těžký. Každopádně si myslím, že nebude dlouho trvat a má na bodovaná umístění. Oliver je určitě jeden z předních jezdců kategorie WorldSSP 300. Má dobré zázemí a pokud se vše sejde, může pomýšlet hodně vysoko. Do prestižní kategorie WorldSBK je pro oba ještě hodně dlouhá cesta a na takové spekulace je brzo.

 

Jaká je obecně v současné době situace na scéně profesionálního závodění silničních motocyklů v České republice? Objevují se nové talenty? Existuje potřebné finanční zázemí a podpora Autoklubu ČR, potažmo státu? Je zájem investovat do této motoristické disciplíny ze strany silných partnerů a sponzorů?

Pořád jsme velice úspěšná země, byť je u nás motosport až daleko za ostatními sporty a pro motocyklový trh jsme jehlou v kupce sena. Bohužel v poslední době je u nás trochu útlum. Byly doby, kdy jsme měli na světové scéně nebo vysoko v prestižních soutěžích Karla Abrahama, Lukáše Peška, Kubu Kornfeila, Ondru Ježka, bráchu Matěje, Karla Haniku, Michala a Lukáše Šemberu, Honzu Halbicha, Michala Fillu a mnoho dalších. Bohužel už jich tam moc nezbylo a z opravdu top pilotů, kteří jsou vidět, je to jen Karel Hanika v EWC a Filip Salač v Moto3. Samozřejmě stále máme mnoho dalších v jiných soutěžích včetně EWC, ale ta doba už není jako dřív a věřím, že nám brzy dorostou například Kuba Gurecký, Jonáš Kocourek a další mladí závodníci. Situace se sponzory byla a je těžká, protože jak jsem řekl, nejsme pro motoristický sport významná země. Proto jsem šťastný, že za mým týmem stojí generální partner Accolade a mnoho dalších partnerů. Ať už finančních, nebo technických. To samé bych přál i ostatním jezdcům, protože prosadit se jako jezdec znamená nemalé investice. Podpora a státu je samostatná kapitola a nejsem fundovaný ani znalý. Každopádně Autoklub podporuje jezdce, promotéry či některé týmy, ale možnosti Autoklubu jsou omezené na peníze od státu. Je to složité a těch, kteří by chtěli nebo potřebovali podporu je mnoho.

 

WorldSBK má letos premiéru na mosteckém autodromu. Jaký je Váš osobní vztah k tomuto okruhu? Vyhovuje jeho profil motocyklovým závodníkům?

Já mám Most velice rád a v Mostě jsem jezdil od roku 1997. V kategorii Superbike jsem v Mostě neměl možnost závodit, pouze testovat a moc se mi okruh líbil. Jak se bude zamlouvat jezdcům WorldSBK, se těžko odhaduje. Někomu vyhovovat bude, někomu ne. Každý jezdec má rád něco jiného, ale za mě je Most nádherný okruh.


Další články


Hlavní partneři

Partneři

Mediální partneři