Šampionát ADAC GT Masters je další novinkou autodromu

29.11.2017 10:53

Závodní kalendář mosteckého autodromu se v příštím roce rozroste o další novinku. Je jí šampionát ADAC GT Masters, mezinárodní seriál závodů upravených supersportovních vozů kategorie GT3 se základnou v Německu. Fanoušci rychlých kol a silných motorů se tak mají na co těšit.

„Jde o skutečnou lahůdku, bude se opravdu na co dívat. Na start se postaví krásné a dravé vozy, jakými jsou Audi R8 LMS, BMW M6 GT3, Corvette C7 GT3-R, Lamborghini Huracán GT3, Mercedes AMG GT3, Nissan GT-R Nismo GT3 nebo Porsche 911 GT3-R,“ vyjmenoval generální ředitel společnosti AUTODROM MOST Jiří Volovecký.

ADAC GT Masters navíc zahájí sezonu 2018 mosteckého autodromu, na severu Čech se jezdci jednotlivých týmů poperou o příděl bodů v dalším ročníku šampionátu o víkendu 27. až 29. dubna pod názvem The Most Show featuring ADAC GT Masters. „Po trénincích a kvalifikacích každý závodní víkend seriálu vyvrcholí dvěma mistrovskými závody. Jeden se jede v sobotu, druhý v neděli. Diváci si souboje na dráze vychutnají. Každý z nich je totiž vypsán na 60 minut. V autech se střídají dvoučlenné posádky pilotů, výměna se uskuteční při zastávce v boxech,“ popsal Volovecký.

Rychlostní rozdíly mezi vozy ve startovním poli vycházejí z jejich různých konstrukčních koncepcí. K vyrovnání těchto rozdílů slouží systém zátěží, takzvaný Balance of Performance. „Často se tak stává, že v rozdílu jedné vteřiny se pohybuje až 20 vozů, což zajišťuje velmi těsné souboje a vystupňuje dramatičnost závodů. Divákovi se tak nabízí jedinečný zážitek, srovnatelný například s pohledem na vyhrocené řeže okruhových tahačů,“ doplnil Volovecký.

Ve startovním poli se objevují profesionální tovární jezdci, gentlemani i bývalí piloti formule 1. Plejádu evropských jezdců pak doplňují například Američani či Jihoafričani. Někteří z nich se účastní také prestižní speciální série závodů cestovních vozů s třiatřicetiletou historií Deutsche Tourenwagen-Meisterschaft (DTM).

V letošním roce v ADAC GT Masters startovali i Češi. Brněnský tým Šenkýř Motorsport nasadil BMW M6 GT3 s jezdcem Jakubem Knollem. Tým Mücke Motorsport z Berlína pravidelně reprezentuje Filip Salaquarda. Součástí ADAC GT Masters jsou vložené seriály. Patří mezi ně ADAC TCR, seriál cestovních vozů, kde so objevuje i syn čtyřnásobného mistra světa v rally Juhy Kankkunena, Niko. „Přibydou určitě i další série, intenzivně jednáme,“ uzavřel Jiří Volovecký.

Mostecký závod bude v sezoně 2018 druhou zastávkou seriálu ADAC GT Masters, který začíná o víkendu 13. až 15. dubna na trati Oschersleben nedaleko německého Magdeburgu.

Dalšími již potvrzenými závody sezony 2018 na mosteckém autodromu jsou The Most Historic Grand Prix ve dnech 22. až 24. června i nejprestižnější a nejnavštěvovanější podnik, evropský šampionát okruhových tahačů Czech Truck Prix. V příštím roce seriál zavítá do Mostu o prvním zářijovém víkendu už pošestadvacáté. Jednání s promotéry pokračují, kalendář nové sezony bude čítat minimálně stejný počet závodů jako ten letošní.

 


Další články


Hlavní partneři

Partneři

Mediální partneři