Výkon a bezpečnost

02.12.2022 12:57

Textar, který je již více než 100 let synonymem pro brzdové obložení, jako partner Autodromu Most a především závodního víkendu Czech Truck Prix patří mezi přední světové výrobce brzdového obložení pro nákladní automobily a to včetně závodních tahačů.

 

Textar, patřící do skupiny TMD Friction, má své kořeny v roce 1913 a dnes je po celém světě vnímána jako synonymum kvality, optimální bezpečnosti a maximálního komfortu brzdění.

 

Brzdové destičky a obložení tato značka ovšem nedodává pouze pro osobní automobily, ale spolupracuje i s výrobci užitkových vozů od nákladních automobilů, přes autobusy až po přívěsy a návěsy. Díky tomu má Textar v nabídce brzdové obložení pro 99 % všech užitkových vozidel nabízených a provozovaných na evropském trhu.

 

Brzdové obložení je právě u užitkových vozidel denně vystavováno extrémním podmínkám a zátěžím, protože k zabrzdění nákladního automobilu či autobusu je potřeba mnohem více energie než k jeho zrychlení.

 

Příkladem může být nákladní automobil o hmotnosti 40 tun, který motorem o výkonu 340 kW dokáže zrychlit z 0 na 80 km/h za pouhých 45 sekund, zatímco k nouzovému zabrzdění z 80 na 0 km/h potřebuje brzdný výkon 3300 kW. To je neuvěřitelně vysoká zátěž na poměrně malé brzdové obložení.

 

Textar nejen proto klade maximální důraz na kvalitu svého brzdového obložení, jehož vývoji a testování věnuje až tři roky. Produkty této značky tak před uvedením na trh absolvují až 300 000 testovacích kilometrů a až 2000 hodin testů ve zkušebně. V rámci testování jsou počítačově vyhodnocovány brzdné vlastnosti a průběh opotřebení obložení. Vedle kvality a bezpečnosti je přitom intenzivně testován i brzdný komfort.

 

Nové produkty se značkou Textar pak míří na trh až po úspěšném absolvování nejpřísnějších schvalovacích testů v reálných podmínkách.

 

text+foto: ADM

 

 

 


Další články


Hlavní partneři

Partneři

Mediální partneři