Aston Martin připravuje Vantage pro GT3 a GT4

25.05.2018 10:17

Po uvedení zcela nové generace vozu Vantage pro vytrvalostní závody v kategorii LM GTE Aston Martin Racing obnoví svou nabídku závodních verzí i o nové vozy pro kategorie GT3 a GT4. Aston Martin Racing už na ně přijímá objednávky, ale závodit budou až v roce 2019.

Aston Martin v rámci obnovy a rozšiřování své modelové nabídky vloni představil novou generaci svého supersportu Vantage. První vozy se k nejnedočkavějším zákazníkům dostanou během letošního června. Už před tím ale měla premiéru závodní verze pro vytrvalostní závody.

Do letošního mistrovství světa FIA WEC tovární tým Aston Martin Racing v šestihodinovce ve Spa-Francorchamps vstoupil se zcela novým vozem Vantage poháněným motorem V8 4,0 l přes šestirychlostní sekvenční převodovku Xtrac. Motor na bázi pohonné jednotky Mercedes-AMG má se dvěma turbodmychadly Borg-Warner výkon přes 295 kW (400 k) a točivý moment 700 N.m (výkonové parametry závisejí na nastavení na základě vyrovnání výkonnosti BoP). Stejně jako sériový vůz má nosnou strukturu z hliníku, pro závody ale doplněnou předepsaným vestavěným ochranným rámem. Tento atraktivní automobil jsme už před časem v našem bloku detailně představili.

Nyní Aston Martin Racing ohlásil stavbu nových vozů Vantage také pro kategorie GT3 a GT4, které budou dodávány soukromým týmům. Vozy připravované v ústředí týmu v Banbury v hrabství Warwickshire nahradí velmi úspěšné vozy Aston Martin V12 Vantage GT3 s motorem 6,0 l o výkonu 440 kW (600 k) a V8 Vantage GT4 s motorem 4,7 l výkonem přes 295 kW (400 k). Šlo o nejúspěšnější vozy v historii AMR. První GT4 zamířily k zákazníkům už před 12 roky a GT3 se začal dodávat před sedmi roky.

Celkem bylo prodáno 37 vozů V12 Vantage GT3 ze 42 vyrobených. Na jejich kontě jsou mj. tři tituly v Britském šampionátu GT a tituly v Blancpain GT Series Endurance Cup ProAm a Blancpain GT Asian Series. Vozů V8 Vantage GT4 bylo zákazníkům dodáno 124 kusů a získaly mj. tituly v Britském šampionátu GT4 2014 a 2015 a North European GT4 ProAm. Přitom dosavadní výsledky naznačují, že se řada úspěchů obou modelů i nadále rozrůstá a v britském šampionátu letos opět patří k adeptům boje o titul, protože dvojice Howard/Turner je po třech závodech v GT3 celkově třetí a vítězové prvního závodu Haigh/Adam jsou čtvrtí. Tak dlouhá životnost a schopnost stále vyhrávat závody je pro soukromé týmy neocenitelnou předností a nepochybně je i tou nejlepší reklamou pro přicházející novou generaci.

Obě verze nové generace vozů Vantage GT3 a GT4 budou poháněny motorem V8 4,0 l twinturbo jako přicházející nová generace sériového vozu. Přitom budou využity konstrukční prvky a zkušenosti z 18 měsíců vývoje nového Vantage GTE, který vychází ze stejného sériového základu. Sériový Vantage V8 pohání motor Mercedes-AMG twinturbo o výkonu 375 kW (510 k) s točivým momentem 685 N.m.

Aston Martin Racing už na nové vozy přijímá objednávky, ale jejich homologace pro závody bude mít platnost od 1. března 2019.

Ing. Vladimír Rybecký


Další články


Hlavní partneři

Partneři

Mediální partneři

zavřít