Boje skončily, vzhůru do roku 2019

05.10.2018 07:00

Šampionát ADAC GT Masters, jehož druhý závod se jel na mosteckém autodromu, vyvrcholil o víkendu 22. a 23. září na okruhu Hockenheim Ring. Mistrovský titul získalo Porsche.

Bitva o titul v ADAC GT Masters byla dramatická až do posledních metrů. Do finále nastupovaly čtyři posádky s nadějí na zisk mistrovského titulu.

Vítězové druhého závodu v Mostě, šampion z roku 2012 Maximilian Götz s Markusem Pommerem, ve voze Mercedes-AMG v barvách Mann Filter Team HTP poměrně bezpečně vedli, ale svůj náskok promarnili zpackaným víkendem na Sachsenringu, takže do finále nastupovali až ze třetí pozice.

Šampion z roku 2017 Daniel Keilwitz s novým spolujezdcem Marvinem Kirchhöhferem jako jediní letos vyhráli tři závody. Jenže posádka vloni vítězné Corvette týmu Callaway Competition si připsala i sedm nul, což je na 14 závodů moc. V sobotu dosáhla 30. vítězství pro tým Callaway, což ji udrželo ve hře o titul.

Bratrská dvojice Sheldon a Kelvin van der Lindenové s Audi R8 LMS týmu Montaplast by Land-Motorsport měla skvělý závěr sezony, ale v první polovině sezony se jim vůbec nedařilo.

Robert Renauer s Francouzem Mathieum Jaminetem ve voze Porsche 911 GT3 R od Precote Herberth Motorsportu sice vyhráli jen jeden závod v Zandvoortu, ale solidní bodový zisk si připsali ve všech podnicích sezony, včetně dvou třetích míst v Mostě. To je před nedělním finále vyneslo do čela celkové klasifikace.

Rozhodující závod ovlivnila skutečnost, že už v první zatáčce kolidoval z pole position startující Maximilian Götz s Audi Driese Vanthora. Tím sebe i svého spolujezdce Pommera vyřadil z boje o titul. Nejvíc na tom vydělal Jaminet, který se po startu z desáté pozice při restartu dostal na čtvrté místo.

Situaci se pokoušeli zdramatizovat i Keilwitz s Kirchhöhferem, ale jejich stíhací jízda po startu ze 27. pozice stačila jen na konečné sedmé místo.

Van der Lindenové ve finále udělali pro zisk titulu maximum. Po zastávkách v boxech se Sheldon van der Linde probojoval před vedoucí Lamborghini Christiana Engelharta a Rolfa Ineichena a s náskokem 2,2 s zvítězil. Jenže ani to nestačilo. Renauer totiž po převzetí vozu od Jamineta uhájil páté místo a tím i titul, byť s minimálním náskokem jediného bodu.

Filip Salaquarda a Frank Stippler s Audi českého týmu ISR v jeho první sezoně v tomto šampionátu doplácela na slabší výkony v kvalifikacích. Jejich skutečný potenciál ukázalo jen vítězství na Nürburgringu. Starty ze zadních pozic znamenaly, že se velmi často dostávali do kolizí v prvních zatáčkách. Konečné umístění v první desítce není špatné, ale určitě nenaplnilo ambice českého týmu.

Pro sezonu 2019 ADAC GT Masters připravuje rozšíření doprovodného programu o nový šampionát ADAC GT4 Germany. ADAC GT Masters se pojede o celkové odměny ve výši 500 000 eur. Začne se 26. až 28. dubna v Oscherslebenu. Mezi sedmi podniky nechybí ani závod v Mostě, na místní autodrom ADAC GT Masters zavítá 17. až 19. května 2019.

 

Konečné pořadí ADAC GT Masters 2018

  1. Renauer (D)/Jaminet (F), Precote Herbberth Motorsport, Porsche 911 R 137
  2. van der Linde (ZA)/van der Linde (ZA), Montaplast by Land-Motorsport, Audi R8 LMS 136
  3. Keilwitz (D)/Kirchhöfer (D), Callaway Competition, Corvette C7 R 123
  4. Pommer (D)/Götz (D), Mann Filter Team HTP, Mercedes-AMG 117
  5. Buhk (D)/Dontje (NL), Mann Filter Team HTP, Mercedes-AMG 84
  6. Scheider (D)/Jensen (D), BMW Team Schnitzer, BMW M6 79
  7. Caldarelli (I)/Bortolotti (I), Orange 1 by GRT Grasser, Lamborghini Huracán 64
  8. Schmidt (CH), BWT Mücke Motorsport, Audi R8 LMS 62
  9. Stippler (D)/Salaquarda(CZ), Team ISR, Audi R8 LMS 57
  10. Mücke (D), BWT Mücke Motorsport, Audi R8 LMS 52

Ing. Vladimír Rybecký     


Další články


Hlavní partneři

Partneři

Mediální partneři