Fiat Tipo do TCR

27.07.2018 07:37

Italský tým Tecnodom Sport představil zcela nový vůz kategorie TCR Fiat Tipo v rámci vrcholících příprav pro jeho vstup do italského šampionátu cestovních vozů TCR Italy.

Vývoj vozu Fiat Tipo TCR probíhal už v loňském roce a počátkem letošního roku ho Kevin Giacon testoval na okruhu Adria. Na vývoji původně začal pracovat tým MRT, ale posléze celý projekt koupil tým Tecnodom Sport z Venetta a ten dokončil vývojové práce. Došlo při tom k zásadní proměně. Zatímco tým MRT pro TCR připravoval Fiat Tipo s karoserií hatchback (vůz v této podobě vypadal skutečně velmi dobře), Tecnodom Sport dal přednost sedanu, který je výhodnější z hlediska aerodynamiky. Vůz už na jaře absolvoval i předepsané společné testy pro stanovení parametrů vyrovnání výkonnosti BOP (Balance of Performance).

Pro tým Tecnodom Sport jezdí především bratři Kevin a Jonathan Giaconové. Ti se v roce 2016 střídali ve voze Alfa Romeo MiTo v kategorii 1,4 l. Vloni koupili Opel Astra TCR a s tím si vedli skvěle, když vyhráli tři závody (dva Kevin a jeden Jonathan) a Kevin Giacon skončil v šampionátu celkově třetí. Přesto se rozhodli ke změně a pustili se do vývoje vozu na bázi Fiatu Tipo.

Původně plánovaný vstup jednoho z nich s Fiatem Tipo TCR do italského šampionátu se ale nakonec odložil o půl roku. Až nyní se projekt posunul do stavu, aby se vůz mohl konečně postavit na start. Technický tým TCR byl nyní vyzván, aby formálně potvrdil homologaci vozu, který dosud měl jen provizorní homologaci jen pro TCR Italy.

Technický vývoj vozu v týmu Tecnodom má na starosti inženýr Roberto Zampieri, hlavní testovací jezdec firmy Abarth. Fiat Tipo TCR používá stejný čtyřválec 1,75 l přeplňovaný turbodmychadlem jako vozy Alfa Romeo Giulietta TCR připravené týmem Romea Ferrarise. Převodovka je francouzská Sadev se sekvenčním řazením jako u vozů Honda Civic TCR, Volkswagen Golf GTI, Audi RS3 LMS nebo Cupra TCR.

 „Na to auto jsme hodně hrdí. Je velmi dobře postaveno a má velký potenciál. V současné době s ním absolvujeme testy s různými typy pneumatik, protože plánujeme jeho prodej jiným týmům, které se účastní různých šampionátů TCR. Už jsme postavili další dva vozy a dostali jsme objednávky od týmů z Turecka a Jižní Ameriky, kde je tento model velmi populární,“ uvedl Kevin Giacon, který s Fiatem Tipo TCR absolvuje většinu testů.

Malý sedan Fiat Tipo, držitel ocenění AutoBest 2016, se vyrábí v Turecku v automobilce Tofas ve městě Bursa.

„Chtěli bychom na okruhu Adria uspořádat setkání, na které pozveme týmy, aby se s vozem Fiat Tipo TCR seznámily a vyzkoušely si jej,“ říká šéf týmu Tecnodom Sport Dominiziano Giacon.

Fiat Tipo TCR by měl vstoupit do italského šampionátu o tomto víkendu v Imole, takže by měl stihnout jeho druhou polovinu, tedy čtyři z celkem osmi podniků. V tomto šampionátu dosud bodovalo 21 jezdců.

Tecnodom S.p.A. je rodinná společnost zabývající se výrobou chladicích zařízení pro firemní klientelu. Prezidentem společnosti je Dominiziano Giacon. Závodní tým provozuje jako příležitostnou doplňkovou činnost.

Ing. Vladimír Rybecký


Další články


Hlavní partneři

Partneři

Mediální partneři