Historické monoposty F1 i současné formule 3 mají za sebou kvalifikaci

22.06.2018 19:05

Mostecký autodrom přivítal druhý ročník závodů historických vozů The Most Historic Grand Prix. Týmy čekalo v pátek po tropických teplotách uplynulých dní výrazné ochlazení, které ale naštěstí nedoprovázel déšť. Jezdci všech závodních sérií se seznamovali ve volných trénincích s tratí. Na piloty šampionátu monopostů formule 1 zlaté éry od konce 60. let minulého století do roku 1985, který je hlavním podnikem závodního víkendu, pak čekaly kvalifikační jízdy. Určily pořadí na startovním roštu před sobotním a nedělním závodem. Kvalifikační jízdy už mají za sebou také jezdci vložené série AFR Remus Pokal současných formulí 3. Nechyběli mezi nimi ani tři Češi: Antonín Sus, Václav Šafář a Tomáš Chabr.

Šampionát historických formulí 1 doplňuje mistrovství historických sportovních vozů, souboje jezdců-gentlemanů s vozy GT vyrobenými do roku 1966 a mistrovství historických cestovních vozů rovněž vyrobených do roku 1966. Představí se také historická auta v sérii HAIGO, jež zahrnuje formule i cestovní vozy bývalého Poháru míru a přátelství socialistických zemí.

V šampionátu FIA Masters Historic Formula One obhajuje titul z loňské sezony britský jezdec Max Smith-Hilliard. Letos osedlal vůz Fittipaldi F5A Cosworth z roku 1978, který pilotoval dvojnásobný mistr světa F1 Emerson Fittipaldi. Po dvou úvodních závodech sezony v italské Imole a anglickém Brands Hatch se Smith-Hilliard dělí o druhé a třetí místo s Jamie Constablem s monopostem Tyrrell. V čele prozatímní klasifikace se usadil Gregory Thornton na Lotusu. Ve startovním poli nechybějí ani další proslulé speciály, například Williams, Ligier, Arows či Shadow.

Že mu to jde právě s Williamsem, dokázal vítěz kvalifikačních jízd v Mostě, Brit Nick Padmore. Z první řady vystartuje do sobotního závodu také jeho krajan Mateo Ferrer-aza s vozem Ligier. Třetí nejlepší čas zajel zatím vedoucí závodník šampionátu Thornton.

Neméně zajímavá a divácky atraktivní jsou i auta v dalších sériích. Ve FIA Masters Historic Sports Car Championship změří síly vozy Cooper Monaco T61M a King Cobra, Lola T70 a T290 nebo Chevron B8 a B16. Unikátním vozem v sérii Gentlemen Drivers Pre-66 GT je zcela jistě Shelby Daytona Cobra, americká odpověď na Ferrari. I gentlemani už mají za sebou kvalifikaci, soupeřům nedali šanci Andy Wolfe a Michael Gands, kteří se střídají za volantem vozu AC Cobra.

V sérii Masters Pre-66 Touring Cars se do soubojů na dráze zapojí i Ford Falcon Sprint, s nímž v roce 1967 dominovali britskému mistrovství cestovních vozů Alan Mann s Australanem Frankem Gardnerem. Mezi upravenými cestovními vozy v sérii HAIGO nechybí legendární Škoda 130 RS.

První i druhou kvalifikaci AFR Remus Formel Pokal ovládli stejní jezdci. Obě vyhrál Ital Allessandro Bracalente před Švýcarem Sandro Zellerem. Bronzovou příčku získal pokaždé další Ital Andrea Cola. Z trojice našich jezdců dojel Sus na 12., respektive 15. místě. Šafář dosáhl dvakrát 14. nejlepšího času, 16. a 17. skončil Chabr.

Závodní víkend pokračuje v sobotu 23. a v neděli 24. června, kdy se diváci mohou těšit na ostré souboje na dráze. Stěžejním lákadlem doprovodného programu závodního víkendu The Most Historic Grand Prix bude výstava více než 150 veteránů na diváckém svahu a jejich spanilá jízda po velkém závodním okruhu.


Další články


Hlavní partneři

Partneři

Mediální partneři