Honda má nový Civic Type R pro TCR

01.08.2017 08:00

Krátce po uvedení nové generace populárního „hot hatche“ Honda Civic Type R společnost JAS Motorsport tento model představila i v úpravě pro závody cestovních vozů kategorie TCR.

Nová generace kompaktního hatchbacku Honda Civic chce navázat na prodejní úspěchy svých předchůdců. Proto v nabídce nechybí ani jeho velmi populární „ostrá“ verze Type R. Souběžně s jejím uvedením do prodeje italský partner Hondy JAS Motorsport představil i závodní verzi tohoto modelu v úpravě pro závody TCR. Také zde chce navázat na úspěchy svého předchůdce, který se představil v roce 2015.

V Miláně sídlící společnost JAS Motorsport spolupracuje s automobilkou Honda na různých projektech už od roku 1998. V roce 2001 toto partnerství povýšila úpravami modelu Civic Type R nejprve pro automobilové soutěže a závody na nezpevněných površích. Pokračování v podobě úprav Civicu Type R pro okruhové závody se proto stalo logickým pokračováním. V roce 2013 Honda ve spojení s JAS Motorsport vstoupila do mistrovství světa cestovních vozů FIA WTCC a je jejím partnerem i pro evropský pohár cestovních vozů FIA ETCC, kde jsou vozy Civic Type R největším soupeřem Petra Fulína a jeho vozu Seat Leon Cup Racer. Vozy Civic Type R připravené u JAS Motorsport sbírají úspěchy v seriálech TCR po celém světě - do konce loňské sezony získaly pět titulů v Evropě a Asii.

Klíčovou inovací nové generace vozu TCR jsou zcela nový design karoserie, který maximálně využívá poznatky aerodynamiky pro minimalizaci aerodynamického odporu při současném zvýšení přítlaku. Pro sportovní využití je přínosem zcela nová geometrie zadní víceprvkové nápravy se zkrutným stabilizátorem. Ke zlepšení ovladatelnosti by měla přispět také nová koncepce vestavěného ochranného trubkového rámu v souladu s předpisy FIA a se zabudovaným zdvihacím zařízením pro zastávky v boxech. Další významnou novinkou je pokročilá řídicí jednotka (ECU), která zlepší činnost všech elektronických systémů.

Nový Civic Type R je 19. modelem s homologací pro kategorii TCR s motory o výkonu přes 300 k. Dodávky nových vozů začnou 15. prosince a do začátku sezony 2018 by mělo být k dispozici 25 kompletních aut.

K dispozici bude i varianta pro vytrvalostní závody v rámci německého seriálu VLN a 24hodinové závody. V této podobě bude Civic Type R TCR vybaven osvětlením, chlazením kokpitu pro lepší komfort jezdce a nabízet se bude i brzdová soustava vybavená protiblokovacím zařízením ABS.

Ing. Vladimír Rybecký

 


Další články


Hlavní partneři

Partneři

Mediální partneři

zavřít