Autodrom je spjatý s důlní činností v Krušnohoří, nově památkou UNESCO

06.08.2019 16:10

Hornické památky v saském a českém Krušnohoří přibyly v červenci na seznam světového dědictví UNESCO. Region je po staletí trvající těžební činností výrazně poznamenaný, vtiskla krajině jedinečný ráz. Většina štol, dolů a lomů však v současné době dosloužila, na mnoha místech už je hornická minulost těžko postřehnutelná. Podařilo se to i díky rekultivačním a revitalizačním projektům, které krajinu poškozenou těžbou navracejí přírodě v podobě zalesnění, vodních či zemědělských ploch. Mezi velmi úspěšné rekultivace patří ale i sportovní areály mosteckého autodromu, hipodromu a golfového hřiště.

Myšlenkou přiblížit návštěvníkům a turistům co nejvíce zajímavých a památných míst Krušnohoří
se intenzivně zabývá obecně prospěšná společnost Destinační agentura Krušné hory. Právě rekultivované oblasti jsou podle její ředitelky Evy Maříkové pro návštěvníky regionu velmi atraktivní.

„V očekávání zápisu na seznam památek UNESCO jsme v loňském roce vymysleli projekt Hornická stezka. Jde o průvodce po lokalitách, s nimiž stojí za to se blíže seznámit. Autodrom přiláká každoročně na své akce desítky tisíc lidí ze všech koutů Čech, ale i řady zemí Evropy a celého světa. O jeho významu pro rozvoj cestovního ruchu a s tím související ekonomické prosperitě regionu svědčí i zařazení do projektu Rodinné stříbro Ústeckého kraje, který dlouhodobě podporuje nejvýznamnější aktivity, s nimiž kraj spojil své jméno,“ upřesnila Maříková.

Autodrom v Mostě vznikl v letech 1978 až 1983 v místě bývalého povrchového hnědouhelného lomu Vrbenský. Důvodem bylo přemístit populární závody automobilů a motocyklů z centra města na specializovaný okruh, hned od počátku se ovšem počítalo s využitím autodromu i pro jiné účely. Brzy tak ožil také testováním závodních i nově vyvíjených vozů, výcvikem řidičů speciálních vozidel sanitních, hasičských nebo policejních či kurzy bezpečné a sportovní jízdy pro zájemce z řad veřejnosti.

Tuto úlohu převzal později polygon, vybudovaný v areálu závodního okruhu v roce 2005. Polygon je stále největším a nejkomplexnějším zařízením svého druhu v České republice. Svou dispozicí, instalovanými technologiemi a dalšími navazujícími aktivitami nabízí na ploše 13 hektarů jedinečné podmínky pro výuku a výcvik řidičů ve všech oblastech problematiky řízení vozidel veškerých druhů a tonáží.

Česká republika slaví po 16 letech půstu hned dvojitý úspěch. Kromě hornického regionu Erzgebirge/Krušnohoří výbor pro světové dědictví UNESCO zapsal na svůj seznam jedinečných památek i krajinu pro chov koní v Kladrubech.


Další články


Hlavní partneři

Partneři

Mediální partneři