Nový mikrobus si zaměstnanci charity „osahali“ na autodromu

25.01.2019 09:45

Mostecký autodrom navštívili ve čtvrtek 24. ledna zaměstnanci Oblastní charity Ústí nad Labem. Dva muži a šest žen si na výcvikových plochách polygonu vyzkoušeli jízdu se zcela novým mikrobusem Toyota Proace Verso. „Všichni řídí služební vozy, zatím však výhradně osobní auta. Velký dodávkový vůz je novou zkušeností. Proto jsme moc rádi, že nám vedení autodromu umožnilo ohmatat si auto na polygonu pod dohledem zkušeného instruktora, přínosné byly i jeho informace v teoretické části výuky,“ vysvětlil důvod návštěvy provozní technik Domu Samaritán Antonín Nezbeda.

Osmimístný mikrobus Toyota, pořízený z finančních příspěvků sponzorů, ústecká Oblastní charita převzala loni 20. prosince. „Budeme jej využívat na převoz seniorů na lékařské prohlídky či ošetření do zdravotnických zařízení, ale také například na kulturní představení či za zábavou. K těmto účelům bude vůz sloužit i ostatním našim klientům,“ upřesnil Nezbeda.

Ve zkráceném tříhodinovém kurzu bezpečné jízdy si zaměstnanci charity vyslechli v učebně zásady správného posedu za volantem, účinného brzdění či dodržování bezpečné vzdálenosti, vyslechli si také konkrétní informace o mikrobusu Toyota včetně jeho vybavení bezpečnostními či podpůrnými systémy.

„Praktický výcvik jsem zaměřil na zvládání běžných i krizových situací s vozem delším, širším a vyšším, než účastníci kurzu dosud řídili. Jezdili slalom mezi kužely v kruhu a slalomem i couvali. Věnovali jsme se také intenzivnímu brzdění. Málokdo jej zvládá, přitom nutnost prudce zabrzdit před nenadálou překážkou je jednou z nejčastějších situací, s nimiž se budou v každodenním provozu setkávat,“ vyjmenoval hlavní instruktor bezpečné jízdy společnosti AUTODROM MOST Marek Kohoutek.

Se svými pocity po praktické části kurzu se svěřila vedoucí Domu pokojného stáří sv. Ludmily Jitka Urbanová. „Já osobně mám jak služební, tak soukromý automobil pouze osobní, menší, takže z nového mikrobusu mám veliký respekt. I proto jsem moc ráda za možnost si jej osahat na uzavřených a bezpečných plochách. Bylo to fajn. Slabinu vidím v couvání, zejména se musím naučit využívat zpětná zrcátka,“ zhodnotila sebekriticky své účinkování v kurzu sympatická žena.

Oblastní charita poskytuje sociální, sociálně zdravotní, prorodinné a charitativní služby a činnosti lidem, kteří se ocitli v nouzi a nepříznivé životní situaci. V současné době provozuje deset registrovaných sociálních služeb a s nimi souvisejících služeb ve čtyřech zařízeních v Ústí nad Labem a Chabařovicích.

 


Další články


Hlavní partneři

Partneři

Mediální partneři