Poláci brali zlato, Češi jim šlapali na paty

17.06.2015 13:00

Uplynulý víkend na Autodromu Most zažil jedinečnou akci, kdy se závodilo v protisměru, ale hlavně jezdilo bokem. Je to jeden ze závodů, který si musí pochvalovat hlavně prodejci pneumatik, kterých se zničilo zhruba 400.

Na Mistrovství České republiky v driftingu se sjelo 51 jezdců, aby si prověřili jezdecké schopnosti a především možnosti svých nadupaných vozů. „Na Autodrom Most se sjeli jezdci z Čech, Slovenska, Polska a Německa, jak vypovídá číslo, tak účast byla opravdu hojná,“ uvedl promotér The Most European DRIFT Festival Aleš Síla.

V paddocku si mohli návštěvníci prohlédnout opravdu zajímavou sestavu týmů a jejich vozů s koňskou silou, která se jen tak v dopravě nepotká. „Zaparkované tu byli speciální návěsy teamů ZESTINO Romana Kolesára (SK), STW Drift Teamu (PL), DRIFTRACING teamu bratří Bezoušků, nebo autobusy PISTONPOWER Kryštofa Kokošky a AGATE ATS Marcela Baláže,“ popsal Síla s tím, že ostatní teamy dovezly své standardní vybavení, ale jelikož byly pro jezdce i depoboxy, tak si do nich všichni s nadšením zaparkovali svoje nadupané a speciálně upravené driftovací vozy. „Kdyby bylo možné spočítat, kolik koní pod kapotou se takto ustájilo, bylo by to slušné stádo v řádu desítek tisíc koní.“

Závodní okruh se pro jezdce otevřel už v pátek ráno, kdy mohli všichni na trať a najíždět si ideální stopu pro kvalifikace a battle. „Jelikož okruh nabízí několik zajímavých pasáží, tak jak to už bylo minulý rok, byly připravené dvě tratě a to pro kategorii Street, která byla pomalejší, ale za to technická a pak pro kategorii PRO, která byla rychlá a ještě techničtější,“ vysvětlil promotér. „Rozjeté kvalifikace bohužel přerušila silná bouřka, ale návštěvníci i závodní týmy si spravili chuť na večerním koncertu Kabát a Rammstein Revival.

Neděle přinesla zajímavé a napínavé závody v obou kategoriích. Nejdříve se na start postavili jezdci z kategorie Street a jednotlivé souboje byly podle Aleše Síly velmi vyrovnané. „Nakonec nejúspěšnějším byl Martin Kokeš, který v poslední rozjížďce porazil Davida Levičku, který udělal chybu a vyjel z tratě a třetí místo vybojoval nováček Jan Konečný, který vyhrál nad už zkušeným Michalem Vychodilem.“

Po představení jezdců, se do battlů pustili i jezdci z kategorie PRO. Podle očekávání došlo k několika těsným a krásným soubojům. „Rychlost těch nejlepších dosahovala až 160km/h v nástřelu do první zatáčky, což bylo pastvou pro oči diváka, ale i samotné jezdce,“ řekl Síla. „Na této trati se projevilo hlavně umění jezdců, kteří měli slabší motory, ale i tak trápili soupeře, kdy například Martin Mašek s jeho 440 koňmi nedal Standovi Bezouškovi s 560 koňmi šanci na hladké vítězství a battle se musel opakovat.“

Překvapením v kategorii PRO se stal Matyáš Vaněk, který se svou 420PS zelenou E30tkou dokázal porazit i polského driftera s 800 koňmi pod kapotou a díky tomu vybojoval krásné druhé místo v absolutním pořadí. Jako třetí se umístil slovenský drifter Roman Kolesár se svým BMW E46 M3 Kompresor a stupeň nejvyšší vybojoval polský drifter Krzystof Romanowski také s BMW E30 ale s motorem z Chevrolet Corvette disponujícím 760 koňmi pod kapotou.

V celkovém pořadí českého šampionátu se na 1. místě umístil Matyáš Vaněk, před druhým Marcem Zakouřilem a třetím Standou Bezouškou. „Tyto napínavé finálové battle sledovali diváci nejen na tribunách v počtu bezmála 6500 ale i diváci u svých počítačů při online přenosu a živě taky na kanálu SPORT 5, kde byla k vidění celá TOP 8,“ připomněl Síla.

V příštím roce by se mistrovství v driftingu mělo opakovat, protože základna fanoušků jízdy bokem stále stoupá nejen v řadách samotných jezdců, ale hlavně diváků. „Víkendové závody se podařily, hlavně také proto, že se nejedná o klasický okruh, ale o tvrdé souboje, při nichž se divák ani nudit nemůže. Trochu se pokazilo počasí, ale atmosféra byla nezapomenutelná,“ zhodnotil akci The Most European DRIFT Festival generální ředitel Autodromu Most Jiří Volovecký.

Více informací na www.autodrom-most.cz, www.drifting.cz a samozřejmě facebookové stránky.

 

FOTO: Petr FRÝBA

Další články


Hlavní partneři

Partneři

Mediální partneři