Řidiči sanitek se na polygonu učí jezdit bezpečně

27.09.2016 16:06

V několika následujících týdnech absolvuje 150 řidičů Zdravotnické záchranné služby Středočeského kraje (ZZS SČK) kurz bezpečné jízdy na mosteckém polygonu. Zopakují si například krizové brzdění, jízdu ve vysoké vodě, zvládnutí smyku, nácvik zvládání krizových situací včetně překážek na silnici vyvolaných náhlým a nečekaným způsobem a třeba i řízení vozidla za použití speciálních osobních ochranných pracovních prostředků.

„Náš um a čas rozhoduje o úspěšnosti každého zásahu. Stres a emoční vypětí každého z posádky, když ví, že jde o život, je faktorem, který by u nepřipravených mohl ovlivnit jejich konání. Řidiči sanitních vozů však tímto pravidelným cvičením získávají na řidičském sebevědomí a setkají se s různými překážkami, které pak v reálu mnohem rychleji vyhodnotí,“ vysvětlil ředitel středočeské záchranky Martin Houdek.

Skupiny po deseti řidičích v jednodenním kurzu musejí zvládnout jak teoretickou, tak i praktickou část, pro niž středočeská záchranka vyčlenila pět vozidel: dva velké sanitní vozy VW T6, dva sanitní vozy VW T5 a jedno vozidlo ze systému rendez-vous Škoda Yeti. Všechna vozidla ZZS SČK jsou v úpravě 4×4, a tak v náročné zkoušce obstála. Většina účastníků školení se pak shodne, že vozy zvládnou víc, než od nich čekali.

„Zaměřujeme se na to, aby řidiči sanitek dokázali předvídat krizové situace a předcházet jim. Samozřejmě - na rozdíl od běžných řidičů – je riziko vyšší. Záchranáři totiž musejí být u nehody, požáru či přírodní katastrofy co nejdříve. Praktickou část je tak třeba nacvičovat i ve vyšších rychlostech,“ vysvětlil vedoucí instruktor společnosti AUTODROM MOST Jakub Michalovič.

 


Další články


Hlavní partneři

Partneři

Mediální partneři