Vysloužilý zásahový vůz autodromu obohatil sbírku historické společnosti

04.03.2020 15:13

Vůz Škoda Octavia RTP z roku 1998, který sloužil bezmála dvacet let jako záchranářský vůz na velkém závodním okruhu mosteckého autodromu, obohatil sbírkový fond Policejní historické společnosti. Jejím zástupcům vůz slavnostně předal sportovní ředitel společnosti AUTODROM MOST Jindřich Hrneček.

Vozidlo je jedním ze tří prototypů, které vznikly před 22 lety pro připravovaný integrovaný záchranný systém (IZS) jako vzorové vozidlo určené pro prvotní rychlý zásah. „Je zároveň jediné dochované, o zbylých dvou exemplářích nikdo nic neví, nejspíš zmizely za hranicemi. Od začátku letošního roku vystřídal zásahovou Škodu Octavii, která si za svou dlouhou bezproblémovou službu vysloužila jen superlativy, vůz Nissan X-trail,“ upřesnil Hrneček.

Základem zásahového vozidla mosteckého autodromu byl vůz Škoda Octavia Combi ve specifikaci připravené pro Policii ČR, jehož vývoj pro Škodu Auto zajistila firma Metalex. Záchranářskou vestavbu ve spolupráci s firmami Progres servis Sibřina a Sicar instalovala a svými výrobky vybavila firma Narimex Praha. Jejím majitelem byl Cyril Svoboda, zakladatel a dlouholetý vedoucí záchranného systému Narex. „Původní vnější barevné provedení vozidla evokující národní barvy navrhl významný automobilový designer Václav Král,“ doplnil zajímavou informaci jednatel Policejního historického spolku Jiří Čadek.

Narex zajišťoval od roku 1978 bezpečnost jezdců při motoristických sportovních podnicích a od roku 1983 navíc i bezpečnost víkendového silničního provozu na československých dálnicích, při této činnosti úzce spolupracoval se všemi složkami dnešního IZS, tedy policisty, záchranáři a hasiči. Záchranný tým funguje bez přerušení dodnes pod aktuálním názvem Autoklub sport rescue (ASR). Vůz Škoda Octavia RTP byl při závodech na mosteckém autodromu pravidelně začleňován do týmu ASR jako jeho nedílná součást.

„Společnost AUTODROM MOST svým rozhodnutím věnovat vysloužilý zásahový vůz podporuje uchovávání a rozvíjení bohatých tradic motoristického sportu, kam záchranný tým neodmyslitelně patří. Nejen fanoušci rychlých a silných strojů se proto mohou těšit, že se s tímto již historickým vozidlem Škoda Octavia RTP budou setkávat i v budoucnosti při vybraných motoristických akcí,“ doplnil Jiří Čadek.

Policejní historická společnost se zabývá historií bezpečnostních sborů na území Československa a také historií tuzemského IZS.

 

 


Další články


Hlavní partneři

Partneři

Mediální partneři