Jak bezpečně převážet v autě psa? Video autodromu poučí i pobaví

01.04.2020 15:18

Tým mosteckého autodromu vytvořil před časem videoreportáž zaměřenou na bezpečný převoz domácích mazlíčků v autě. Nejčastěji doma chovaným zvířetem je pes. O tom, kdo získá v krátkometrážním výukovém filmu hlavní úlohu, tak nebylo od začátku pochyb. Zhostila se jí fenka plemene sibiřský husky Alma obchodního manažera společnosti AUTODROM MOST Roberta Filipa. „Snažili jsme se o edukativní přehledný návod, jak správně psa v autě zabezpečit. Abychom však nenudili, chtěli jsme to udělat zábavnou formou. Snad se nám to povedlo,“ upřesnil hrdý majitel Almy.

Úlohu ambasadora a testovacího řidiče projektu přijal zápasník MMA a milovník psů Patrik Kincl.

Pod vedením instruktora bezpečné jízdy Marka Kohoutka se tým zaměřil na hrozící rizika, následky, ale zejména na prevenci, tedy jak těmto rizikům předcházet. „Video ukazuje, co se stane s posádkou vozu při neočekávané dopravní situaci, například náhlém brzdění, úhybném manévru, smyku, nehodě, otočení vozu na střechu,“ vyjmenoval.

Upozornil, že pes vážící i jen několik kilogramů, který je převážený na volno, může při nehodě způsobit posádce vážná, a to i smrtelná zranění. „Máme záběry z akční kamery s posádkou a řádně zabezpečenou živou fenkou. Posádka si vyzkoušela, jaké to je, když v rychlosti pět kilometrů vůz náhle zabrzdí. Každý si tak může vyhodnotit, co by se asi stalo, kdybychom měli na tachometru devadesátku,“ přiblížil instruktor.

Pro další testy a vyšší rychlosti Almu nahradila psí figurína, plyšák o hmotnosti 15 kilogramů. „Psa je nutné v každém případě řádně zabezpečit. Pomohou postroje, ještě lepší jsou pak bezpečnostní boxy. Nevyzpytatelné je totiž i chování psa v šoku po nehodě. Může se totiž dát na zmatený útěk, vběhnutím do vozovky pak způsobí další dopravní komplikace nebo karambol,“ uvedl Zdeněk Wallisch. Jako výrobce cestovních pomůcek na míru je odborníkem na tuto problematiku.

Na testovací den dohlíželi zkušení profesionálové psí záchranky PET-MEdic, kteří poukázali i na další situace, které na cestě mohou nastat. „Nejdůležitějším zjištěním pro nás byl fakt, že pes se nedokáže připravit na naráz, nedokáže se zpevnit tak jako člověk, věří vám do poslední chvíle,“ potvrdil Filip.

Po ukončení nouzového stavu vyhlášeného kvůli pandemii koronaviru chystá autodrom na výcvikových plochách polygonu velkou akci zaměřenou na bezpečnost automobilových posádek a jejich psů.  „Lidé si budou moci prohlédnout i zakoupit řadu doplňků, jakou jsou právě postroje, cestovní bedny, ale i psí chytré obojky, potraviny a další. Ambasadory akce by se měly stát známé tváře showbyznysu. Vzhledem k současné situaci ale nechci slibovat konkrétní jména. Doba po uvolnění opatření bude jistě hektická a termíny napjaté,“ vysvětlil Robert Filip.

 


Další články


Hlavní partneři

Partneři

Mediální partneři