Kurz bezpečné jízdy pro rodiny myslí i na psí pasažéry

13.01.2020 12:54

Mostecký autodrom pořádá pro řidiče na výcvikových plochách polygonu po celý rok kurzy bezpečné jízdy. Jejich náplň se přizpůsobuje různým skupinám, například mužům, ženám, mladým začínajícím řidičům, pracovním kolektivům i rodinám. Právě kurz FOR FAMILY umožňuje vyzkoušet si situace, ve kterých se rodiny cestující autem často ocitají. Jednou z nich je například nutnost převést z místa na místa svého domácího mazlíčka.  Nejčastěji chovaným zvířetem je pes, který ale bez řádného zabezpečení může způsobit závažné komplikace.

Pod vedením instruktora bezpečné jízdy Marka Kohoutka proto autodrom připravil video zaměřené na převoz psů v automobilu, určené pro média. „Zaměřili jsme se na bezpečnost rodinné posádky cestující se psem v autě. Na hrozící rizika, následky, ale zejména na prevenci, tedy jak těmto rizikům předcházet. Video ukazuje, co se stane s posádkou při neočekávané dopravní situaci, například náhlém brzdění, úhybném manévru, smyku, nehodě, otočení vozu na střechu,“ upřesnil instruktor.

Upozornil, že pes vážící i jen několik kilogramů, který je převážený na volno, může při nehodě způsobit posádce vážná, a to i smrtelná zranění. „Máme záběry z akční kamery s posádkou a řádně zabezpečenou živou fenkou Husky Almou. Posádka si vyzkoušela, jaké to je, když v rychlosti pět kilometrů vůz náhle zabrzdí. Každý si tak může vyhodnotit, co by se asi stalo, kdybychom měli na tachometru devadesátku. Pro další testy a vyšší rychlosti byla Alma nahrazena psí figurínou, plyšákem o hmotnosti 15 kilogramů. Psa je tedy nutné v každém případě řádně zabezpečit. Pomohou postroje, ještě lepší jsou pak bezpečnostní boxy,“ upozornil Kohoutek.

Nevyzpytatelné je i chování psa v šoku po nehodě. Může se dát na zmatený útěk, vběhnutím do vozovky způsobí další dopravní komplikace nebo karambol.

K osvojení správných návyků a reakcí umožňujících zvládnout krizové situace, které na řidiče čekají v běžném silničním provozu, slouží právě kurzy bezpečné jízdy. Instruktoři se zaměřují také na prevenci, tedy na předcházení těmto situacím. „Každý si u nás může vyzkoušet své schopnosti a reakce v mimořádných podmínkách, pozná také chování svého vozu. Stojí to určitě za to,“ dodal Marek Kohoutek.

Na jaro chystá autodrom velkou akci zaměřenou na bezpečnost automobilových posádek a jejich psů. Návštěvníkům budou k dispozici experti na tuto problematiku, například veterinární záchranná služba PET-MEDIC. „Lidé si budou moci prohlédnout i zakoupit řadu doplňků, jakou jsou právě postroje, cestovní bedny, ale i psí chytré obojky, potraviny a další. Pozvali jsme také známé tváře showbyznysu, například kapelu Rybičky 48, herečku Alici Bendovou nebo zápasníka Patrika Kincla. Stanou se ambasadory akce,“ vyjmenoval obchodní manažer společnosti AUTODROM MOST Robert Filip.


Další články


Hlavní partneři

Partneři

Mediální partneři