Lyže či snowboard je třeba v autě řádně zabezpečit

31.01.2020 10:07

Stále více lyžařů cestuje za ideálními sněhovými podmínkami do zahraničí, většinou vyhledávají alpská střediska. Nejvíce z nich volí k přepravě automobil. Jakým způsobem zavazadla včetně lyží či snowboardu naložit a správně upevnit, ví instruktor bezpečné jízdy společnosti AUTODROM MOST Marek Kohoutek.

Každý řidič by si podle něj měl uvědomit, že volně pohybující se předměty ve vozidle jsou velice nebezpečné. Například při nárazu v rychlosti 50 km za hodinu do pevné překážky se zvýší hmotnostní působení tělesa bezmála dvacetkrát. Ve vyšší rychlosti pak vzroste hmotnostní působení tělesa ještě mnohem výrazněji. „Policie v Rakousku volně ložené těžké nebo svým tvarem nebezpečné předměty ve voze, například právě lyže či lyžáky, tvrdě postihuje. Přistiženému řidiči hrozí pokuta až ve výši 500 eur,“ upozornil expert.

Existují různé způsoby jak lyže, lyžáky nebo snowboard v autě převážet. Řidič si může pomoci sklopením části zadních sedadel, vyjmutím vaku z opěradla uprostřed zadních sedadel či využitím střešních nosičů.

Při sklopení zadních sedaček jde jen o nejkratší část, největší plocha opěradel musí zůstat ve svislé poloze, aby zachytila při případném nárazu zavazadla v kufru. „Výbavu zafixujeme upínacími kurty, nebo různými druhy upevňovacích sítí. K nim můžeme přichytit nejen přilbu, ale i lyžáky. Lyže či snowboard je důležité stáhnout křížově, aby se nám svázané věci nemohly vyvléct z popruhů,“ upřesnil Kohoutek.

Vak ukrytý v opěradle prostředního zadního sedadla mají jen některá vozidla. Je určený právě pro přepravu lyží a snowboardu. „Je možné toto zařízení do vozu dodatečně namontovat, ale vždy doporučuji originál od výrobce. I zde je důležité, aby lyže i snowboard byly svázané. V případě, že v autě pojede víc lidí, není toto řešení příliš komfortní ani bezpečné,“ doplnil mostecký instruktor.

Naopak za nejbezpečnější způsob převážení lyžařského vybavení je možné označit jeho upevnění na střešní nosič. Jediným záporem je pořizovací cena nosiče či střešního boxu. Je třeba také počítat s vyšší spotřebou pohonných hmot. „Vždy bychom však měli preferovat bezpečnost, takže nešetřeme na nesprávném místě. I umístění nákladu na střeše auta se řídí svými pravidly. Lyže i snowboard vždy svazujeme k sobě, špičky lyží umístíme do protisměru jízdy,“ dodává expert z autodromu.

Řidiči by neměli v žádném případě opomenout ani reflexní prvky. „V autě je nutné mít po ruce výstražné vesty. Pokud nás na veřejné komunikaci zastaví policie a pobídne nás k vystoupení z auta, musíme si nejprve obléci vestu. Například v Rakousku už takto nachytali spoustu řidičů, kteří opustili auto bez vesty. Hrozí nemalá pokuta. Pokud tedy povezete rodinné příslušníky či kamarády, mějte v autě schválený typ vesty pro každého z nich. A reflexní prvky používejte i při jízdě na lyžích. Chraňte zdraví a životy své i svých blízkých,“ apeluje mostecký učitel.

 


Další články


Hlavní partneři

Partneři

Mediální partneři