Půlmaraton na autodromu ovládl v rekordním čase sokolovský Jan Sokol

03.11.2018 16:35

Absolutním vítězem běžeckého závodu The Most HALFMARATHON #2, jehož druhý ročník hostil v sobotu 3. listopadu mostecký autodrom, se stal pětatřicetiletý Jan Sokol ze Sokolova. Ustanovil navíc rekord mítinku, když doběhl v čase 1:12,47 hodiny. Loňský premiérový nejlepší čas domácího Jana Žaloudka tak překonal o 4,61 minuty. „Čtyři týdny jsem se připravoval, což se vyplatilo. Na trati jsem se cítil dobře, jen úsek na polygonu byl dost větrný. Z polygonu dolů na dráhu to zase ale svištělo mně,“ svěřil se šampion v cíli se svými pocity.

Podzimní klání přilákalo 153 sportovních nadšenců, o dva více než loňskou premiéru. Pořadatelé běžce rozdělili podle věku a pohlaví do pěti kategorií, letošní novinkou byla účast tříčlenných štafet libovolného složení a věku. „Vyslyšeli jsme přání účastníků prvního ročníku běhu, kterým právě kategorie štafet chyběla. Ukázalo se to jako dobrý tah, přihlásilo se 19 družstev, většinou smíšených. Nadále tak už štafety budou součástí našeho půlmaratonu,“ zdůvodnila tento krok hlavní organizátorka běhu a ředitelka polygonu společnosti AUTODROM MOST Veronika Raková.

Nejlepší ženský výkon předvedla Jarmila Sobecká z Chabařovic na Ústecku, a to 1:34,24 hodiny. Titulem nejrychlejší ženy mosteckého půlmaratonu se může nadále chlubit Ivana Vávrů z Chomutova, a to časem 1:33,42 hodiny z loňského premiérového ročníku. Letos zaostala o 1,22 minuty právě za Sobeckou, obě sportovkyně ale vévodí svým věkovým kategoriím. Zatímco Jarmila reprezentovala ženy nad 39 let, Ivana mladší generaci, ženy pod 39 let. „Jsem tady poprvé a moc se mi tu líbilo. Úplně všechno vyšlo včetně počasí. Navíc mi vyhovoval i asfalt. Před šesti týdny jsem si totiž zranila koleno, a tak jsem ráda, že jsem ho nemusela namáhat v terénu,“ usmívala se Jarmila Sobecká po zdolání trasy v délce 21,0975 kilometru.

V nové disciplíně tříčlenných štafet dominovalo družstvo New Roll Runners z Nové Role u Karlových Varů pod vedením Václava Bechiňského. Trojice se prezentovala časem 1:22,33 hodiny, stříbrnou domácí štafetu z Mostu tak nechala za sebou o 2,23 minuty. Své želízko v ohni měli mezi štafetami i pořadatelé z autodromu. Tereza Zajíčková, Michaela Rosenkranzová a Jakub Krafek z týmu The Most Driving ostudu neudělali, čas 2:15,35 jim stačil na hezké 16. místo. „Byla to zajímavá zkušenost, do příštího roku bychom se určitě chtěli výrazně zlepšit,“ zhodnotil běžeckou premiéru narychlo sestaveného družstva jeho jediný mužský element Jakub.

Velký obdiv zaslouží handicapovaný sportovec Milan Turek. Na svém speciálním kolečkovém křesle, jehož pohon představovaly dvě hůlky v Milanových silných rukách, dosáhl času 1:24,13 hodiny. Mezi muži by se tak svým výkonem zařadil na páté místo. Celkové výsledky závodu The Most HALFMARATHON #2 zájemci najdou zde.

Každý z účastníků závodu získal originální, ručně vyrobenou hliněnou medaili. První tři nejrychlejší běžci v každé kategorii včetně štafet si odvezli také keramické poháry, které vyrobili klienti chráněné dílny Arkadie. O dobrou náladu a motivaci běžců se po celou dobu závodu starali moderátoři Michaela Marková a Vlasta Vébr z Divadla VeTři.

Mezi účastníky půlmaratonu na autodromu nemohly pochopitelně chybět ani osobnosti motoristického sportu. Role jednoho z vodičů na trati se tak ujal motocyklový závodník Jakub Smrž, účastník světového šampionátu superbike.

Součástí akce byl také běh dětí a maminek s kočárky na cílové rovince okruhu. Historicky prvním jezdcem, který si pro vítězství dojel ve voze tlačeném maminkou, je pětiměsíční Eliáš Vyskočil. Jeho hybnou silou byla maminka Martina za mohutné vokální podpory otce Aleše. „Svého vítězství ve zběsilé jízdě kočárem si velmi vážím, zvlášť v roli průkopnice. Zatímco loni se do závodu nepřihlásila žádná maminka, letos jsem byla jedinou odvážlivkyní já. Tak třeba svým odhodláním strhnu v dalších ročnících masy,“ reagovala na svůj úspěch s humorným nadhledem Martina Vyskočilová.

K partnerství běžeckého vytrvalostního závodu se přihlásily společnosti ALPINE PRO, T-CLUB, Car Point Karlovy Vary a BESIP, oddělení Ministerstva dopravy ČR koordinující činnosti v oblasti bezpečnosti silničního provozu. „Jde o neziskový projekt. Jsme proto rádi, že firmy na naši nabídku reagovaly pozitivně. Závod ukázal, že jde o smysluplnou investici do potřebné a zdraví prospěšné aktivity,“ doplnila Veronika Raková.