Carbonia Cup uzavře v neděli v Mostě sezonu

10.10.2019 12:08

V neděli 13. října se fanoušci rozloučí na velkém okruhu mosteckého autodromu s 9. ročníkem mezinárodních klubových automobilových závodů Carbonia Cup. Velké finále pod názvem Rexonix Racing Day bude už třetí zastávkou oblíbeného seriálu v Mostě. Autodrom hostil úvodní dubnový závod letošní sezony Carbonia Cupu, pohár se na okruh vrátil i v polovině července. I tentokrát se diváci mohou těšit na početnou flotilu závodních strojů, ve startovní listině figuruje 114 jezdců z České republiky, Rakouska, Německa, Polska, Švýcarska i Francie. Celkový vítěz letošního ročníku si z Mostu odveze sadu pneumatik, kterou věnuje firma Zeknova-Czech. Žhavým kandidátem je prozatímní lídr Aleš Göllner, nebude to ale mít vůbec snadné.

Vozy jsou podle výkonu motoru a provedených úprav rozděleny do skupin A, A+, B, C a D.

Skupinu A reprezentuje Monika Podhradská se Škodou Fabia. V A1 do 1600 ccm se představí Jiří Mika s Citroenem VTS, Matěj Chabr s VW Golf a Josef Dauerer s vozem VW Lupo GTi. Soupeřit budou s hojně zastoupenými vozy Lada německých jezdců v čele s Thomasem Rothem. Ve dvoulitrech A2 fanoušci uvidí ostříleného okruhového mazáka Františka Doška s Fordem Focus. Němec Jan Teuser si to rozdá v souboji dvou Hond CRX s Jiřím Zemanem a Pavel Zeman zase představí Mazdu RX8. S BMW pojede Zbyněk Čurda a s Alfou Romeo 147 GTA Jay Zach. Ve třílitrech A3 pojedou Ondřej Krupka s BMW M3, Filip Vykouřil s Audi TT a Luboš Galuška s Fordem Fiesta R3T. Porsche 944 S2 pilotuje Adam Baczynski, BMW E30 Gerhard Hummenberger a vozy BMW M3 Haeusner, Förster a Schäfer. Druhý závod skupiny A+ s výraznějšími úpravami motorů obstarají stroje zařazené do skupin A4, A7, A8 a A9.

Ve skupině A4 figuruje například tým Šenkýř Motorsport s Otto Svobodou a jeho BMW M3 GTR či MiVi s dalším BMW M3 GTR. V A7, zahrnující dvoulitry s větší úpravou, se o body poperou Nico Dauerer s VW Scirocco, Jiří Bažata se Škodou Fabia nebo Jiří Sedlák s Hondou S2000. Skupina A8 do 3500 ccm nabídne Jiřího Urbana s Lotusem Elise, Petra Krejsu s Renaultem Megane Trophy, domácího Víta Smejkala se Škodou Octavia EVO, Petra Čížka z Fullrace Academy se Seatem Cupra a Kubu Plantyho se Škodou Octavia RS III. Nejsilnější stroje nad 3500 ccm, Porsche GT3 a Ultimu GTR, proženou po okruhu Honza Hladík ze Sape Motorsport, respektive Lukáš Urban.

Na startu závodu skupiny B sériových vozů nebude chybět v kubatuře 1600 ccm Jiří Zeman st. s Hondou Civic. Dvoulitrům B2 vévodí již výše zmíněný adept na celkové vítězství Aleš Göllner s Hondou Civic Type R. Proti němu se postaví Petr Kašpi a Michal Pavel s Peugeoty 206, Libor Bešťák s Mazdou RX8 či Jan Olšaník s Nissanem Almerou. V B3 do 3000 ccm diváci uvidí čtyři Alfy Romeo s piloty T. Benešem, L. Liebzeitem, L. Kaňkou a M. Hanzlem. S BMW 330Ci pojede Zdeněk Čurda, s BMW M3 Petr Moučka. Do skupiny B4 vozů s motorem o obsahu 3500 ccm se přihlásili nováček Petr Kameník s Meganem RS 225, Petr Koutský s Mazdou RX5, Radek Zimmer s Lotusem Exige a Lukáš Valdman s BMW M3. Nejsilnější skupinu B5 zastupují Luboš Nebřenský s Mercedesem AMG S, Ondřej Frič s Toyotou GT86, Luboš Sázava s Porsche 911 a také Chorvat Boško Tripalo s dalším Porsche.

Závod skupiny C obstarají prototypy a speciální vozy. Skupina C1 do 1400 ccm disponuje deseti vozy, které budou krotit Němec Daniel Hentschel, Peter Elkmann, Nizozemec Jan Baker nebo Francouz Marc Albin. Pozadu ale určitě nezůstane ani Szymon Urbaniak z Polska. Ve skupeně C2 nad 1400 ccm se a start postaví Michal Paclík s Normou FC 20 Honda a Martin Kehrer s Caterhamem Hayabusa. V Caterhamech do 1600 ccm skupiny C3 svedou souboje Jan Červenka, Marek Svačinka, Jakub Kirchner, MiVi, Tomáš Frank, Rakušan Jürgen Kapeller a Michal Rejman. Skupina C4 nad 1600 ccm nabídne Angela Bratovanova, Tomáše Voldřicha a Martina a Jakuba Křečkovi s Caterhamy a také Miroslava Šimona a Jana Marečka s KTM X-Bow.

Divácky atraktivní bude jistě i formulový závod skupiny D. Ve skupině D1 pro 1400 ccm s motocyklovými motory pojede obhájce titulu Honza Rieger s Glorií C8F EVO proti Ondřeji Hůlkovi a Janu Matyášovi z týmu R.E. Zahraniční konkurenci obstarají Němci Walther a Dietze s formulemi ADAC BMW. Ve skupině D2 do 1400 ccm se představí Tomáš Chabr s Tomisem, Igor Lešinský s vozem Van Diemen RF01 či Pavel Langer z GT2 Motorsportu s vozem vlastní výroby značky Autola 1/04 a Němci Heidicke s Estonií 21-10 a J. Kaute a P. Benz s vozem MT77. Skupinu D3 do 1600 ccm opanovali němečtí jezdci s vozy Estonia, MT77 a Tattus Renault 1,6ltr. Ve skupině D4 se na finálový závod těší Libor Neckář s Master Toro Rosso, Pavel Machulda a Matěj Matty z HKC-Rexonix s F Renault 2,0, Danny Luderer a Tim Rädlein z Německa. Další vozy Renault 2,0 předvede i nováček Patrik Melichar ze Sape Motorsport a Tomáš Mohelnický, který za tým Chabrmotorsport. Ve skupině D5 se blýskne velmi silná Dallara GP2 Lubomíra Světinského.

Tréninky v Mostě začínají v 09:00, kvalifikace v 13:20 hodin. Od 15:25 hodin pak budou následovat ostré finálové jízdy. Vyhlášení celkových výsledků 9. ročníku Carbonia Cupu je plánováno od 18:35 hodin.

Diváci si v neděli na autodromu přijdou na své. Kromě závěrečného závodu Carbonia Cupu na velkém závodním okruhu mohou totiž sledovat paralelně od 09:00 do 17:00 hodin také mezinárodní amatérské závody do vrchu pod názvem Krušnohorský pohár. Jede se na malém závodním okruhu v areálu polygonu, kam se diváci dostanou podchodem pod tratí velkého okruhu.

Text: Vláďa Rožánek, foto: Radoslav Holan

 

 


Další články


Hlavní partneři

Partneři

Mediální partneři