Enge se s Octavií sžil rychle, suverénně ovládl kvalifikaci

18.06.2016 13:50

Tomáš Enge ovládl sobotní kvalifikaci mosteckého závodu obnoveného okruhového seriálu Octavia Cup, který se jede na autodromu o víkendu 17. až 19. června současně se šampionátem cestovních a GT vozů, formulí a prototypů zóny střední Evropy. Zatímco v pátečním volném tréninku obsadil náš nejúspěšnější jezdec novodobé historie a dosud jediný český účastník mistrovství světa monopostů F 1 páté místo, o den později už neuvěřitelně zrychlil. Své nejlepší kolo zajel za 1,47.160 minuty, na druhého Tomáše Pekaře tak najel přes 0,6 vteřiny.

Enge, který už dvacet let závodí téměř výhradně v GT vozech či formulích se zadním náhonem, přitom netajil před víkendovou premiérou ve škodovácké cupové předokolce své obavy. „S předokolkou jsem startoval naposledy před deseti lety. Dlouhý čas už uběhl také od mého posledního závodu na domácí trati. Bylo to v roce 2010 při závodě FIA GT s Astonem Martin DBR9. S novou Octavií jsem se svezl poprvé loni na podzim a znovu teď na konci května při testování na mosteckém autodromu. Hned prvních pár metrů ukázalo, že přes zimu a na jaře se udělala na voze řada vylepšení. Auto je velice rychlé a dobře se řídí. Jsem zvědav, jak se bude chovat v závodních podmínkách,“ řekl Tomáš začátkem června na tiskové konferenci v pražském sídle Autoklubu ČR.

Jak se ale zatím v Mostě ukazuje, jezdec Engeho formátu nejspíš nemusí řešit, do jakého speciálu se posadí. Po chvíli si prostě s autem začne velmi rozumět a soupeřům nezbývá, než sledovat jeho záda.

Snižovat však nijak nelze ani výkon Tomáše Pekaře, který ovládl páteční volné tréninky a v sobotu nestačil právě jen na Engeho. Průběžně vedoucí Maďar Gábor Tim, který triumfoval při premiéře Octavia Cupu na Hungaroringu a vedoucí post potvrdil také vítězstvím na Red Bull Ringu v rakouském Spielbergu, se po sobotní kvalifikaci v Mostě musel spokojit se čtvrtým místem. Český triumvirát totiž doplnil třetím místem Michael Vorba, který drží průběžnou bronzovou příčku i v celém šampionátu.

Pochvalu zaslouží také jediná žena ve startovní listině mosteckého závodu Octavia Cupu, zpěvačka Olga Lounová. Ačkoli v sobotní kvalifikaci zopakovala poslední místo z pátečního tréninku, výrazně zlepšila čas. Zatímco v pátek umazala z úvodního času během pouhých pěti kol nezanedbatelných devět vteřin, v sobotu ubrala dalších osm. Její ztráta na mužské soupeře je tak vskutku jen minimální.

Zatímco TIm, Pekař a Vorba budou svádět souboje o vítězství v celém šampionátu až do posledního závodu o víkendu 9. až 11. září na Masarykově okruhu v Brně, Enge i Lounová si do cupových Octavií na mosteckém autodromu jen „odskočili“. I jejich krátké účinkování však seriál jaksepatří „okořenilo“.


Další články


Hlavní partneři

Partneři

Mediální partneři