Martin Koloc & 30 let Czech Truck Prix

19.08.2022 12:59

Jednou z nejvýraznějších postav spojených s uplynulými třiceti lety truck racingu nejen na mosteckém Autodromu je Martin Koloc, šéf týmu Buggyra a pětinásobný vítěz Czech Truck Prix. Společně jsme krátce zavzpomínali, jakou proměnou toto atraktivní odvětví motorsportu prošlo.

 

Vzpomenete si, jaký to byl pocit, startovat na Vašem prvním Czech Truck Prix?

Bylo to v roce 93 a na trucích to byl teprve můj třetí start v kariéře. Jely se tři třídy, já jsem jel ve třídě C a atmosféra na Autodromu byla fantastická. Byl plný celý divácký svah, i zadní vracák, a odhadem se tehdy přišly podívat desítky tisíc lidí.

 

Kolika závodů CTP jste se zúčastnil, a na který ročník vzpomínáte nejraději?

Kolik závodů jsem absolvoval, jsem nikdy moc nepočítal, protože mě vždycky spíš zajímá, co bude. Před tím, než jsem se přesunul do pozice šéfa týmu, jsem absolvoval myslím šest, nebo sedm, sezón. Když to vezmu z pohledu týmu, tak jako Buggyra jsme v současném truck racingu nejstarší tým, který od roku 1993 nevynechal jediný závod jak v Mostě, tak v celém šampionátu. Mnoho týmů i značek odešlo, a pak se zas vrátilo, ale my jsme jediní, kteří jsme aktivní bez přerušení.

 

Na jaké závody tedy vzpomínáte nejraději, nebo naopak?

Je hodně závodů, které jsem vyhrál, a na které mám hezké vzpomínky, ale ještě radši vzpomínám na ty, kde vyhráli moji jezdci, ať už to byl David Vršecký nebo teď Adam Lacko. Naopak nás všechny vždycky mrzelo, když se nějaký závod musel zrušit, třeba kvůli dešti.

 

Co se podle Vás za těch třicet let CTP nejvíce změnilo?

Na začátku se tolerovalo více kontaktů, což si myslím, že bylo hlavně pro diváky zajímavější. Dnes je kladen velký důraz na bezpečnost, a proto ty kontakty už nejsou takový, ale i tak je to podle mě divácky velmi atraktivní sport. Trucky si prošly periodou, kdy se FIA snažila eliminovat veškeré kontakty, což myslím u trucků ani nejde. Dnes už se to naštěstí vrací do normálu akceptovatelného pro všechny strany včetně diváků.

 

Jak vidíte budoucnost závodění kruhových trucků?

Pozitivně. Během blízké doby určitě dojde k posunu u hnacího ústrojí, které půjde asi směrem k hybridům. Jestli dojdeme až k elektromobilům, to si zatím netroufnu odhadovat. Už teď ale jedeme na biopalivo, abychom snížili emise, a to si myslím, že je dobrý krok. 

 

Kdybyste chtěl nalákat diváky, ať se přijdou na závody podívat, co byste jim vzkázal?

Určitě tu uvidí špičku v závodění tahačů, a také špičku evropské série NASCAR. Náš tým bude participovat v obou těchto sériích. Věřím, že nám přijde fandit dost fanoušků, a všechny rádi uvítáme i tady u nás v depu, protože celý závodní víkend nabízí pro diváky volný vstup do paddocku.

text: ADM, foto: Buggyra


Další články


Hlavní partneři

Partneři

Mediální partneři