Máte platný řidičský průkaz? Raději si to ověřte

18.01.2017 16:06

Pokud používáte ke každodennímu přesunu do zaměstnání a zpět vlastní auto, nebo jste dokonce profesionálním řidičem, pak se vám určitě vyplatí hlídat si datum konce platnosti řidičského průkazu. Kdo si jej nevymění včas, bude se muset po nějaký čas bez něj obejít. Při odevzdání žádosti o nový doklad na odboru správních činností magistrátu či městského úřadu vám totiž úředník s největší pravděpodobností již neplatný doklad zabaví. Nedočkáte se ani žádného potvrzení, že jste čekatelem na nový řidičák, který je právě ve výrobě.

Vystavení nového dokladu trvá 15 až 20 pracovních dní, při úhradě správního poplatku 500 korun jej pak získáte už za pět dní. Pokud budete v tomto období bez oprávnění i nadále řídit, spácháte přestupek, za který vám v případě silniční kontroly hrozí citelná pokuta až 2 000 korun. Přístup úředníků při výměně řidičského průkazu se ale liší. Zatímco na mosteckém magistrátu vám do vyhotovení nového dokladu stávající, a to i již neplatný, ponechají. V Litvínově vám naopak neplatný doklad zabaví.

V roce 2007 správní úřady vydaly přes 1,1 milionu řidičských průkazů, za nový si řidiči dosud vyměnili jen třetinu z nich. Platnost nejvíce řidičských průkazů skončí v březnu, říjnu a listopadu. Vyměnit starý doklad za nový je přitom možné již tři měsíce před ukončením jeho platnosti.

„Pokud řidičák máte, je velká šance, že si policista při silniční kontrole jeho neplatnosti nevšimne. Když mu však žádný doklad předložit nemůžete, pokutě se nevyhnete. Přístup úředníků v Mostě mi tak připadá lidštější. Navíc mám i zkušenost ze svého okolí. Známému propadl řidičák už v polovině loňského roku, stále si jej však nevyměnil. Od té doby je policisté dvakrát namátkově kontrolovali, způsobil nechtěně i drobnou nehodu. Ani v jednom případě si však strážci zákona platnost jeho dokladu neověřili, vyvázl tedy vždy bez postihu,“ svěřil se pětapadesátiletý řidič Václav.

Jak však potvrdil právník Jan Humplík, správný postup volí úředníci litvínovské radnice. „Zákon o provozu na pozemních komunikacích říká, že řidič motorového vozidla musí mít při řízení u sebe řidičský průkaz. Dále platí,  že neplatný řidičský průkaz musí jeho držitel odevzdat, jinak se dopouští přestupku. Platí tedy, že pokud si držitel řidičského průkazu včas nepožádá o jeho výměnu, a učiní to až v situaci, kdy bude neplatný, vždycky bude mít problém. Je totiž povinen řidičský průkaz odevzdat, bez něj však není oprávněn řídit. I v situaci, kdy bude řídit s neplatným řidičským průkazem, bude páchat přestupek. Pokud ho neodevzdá, bude se také dopouštět přestupku. Nikde jsem nedohledal, že by se měl vydávat nějaký dočasný doklad. Postup úřadu, kdy řidičům ponechá neplatný řidičský průkaz, je tak podle mého názoru v rozporu se zákonem,“ vysvětlil.

Praktické rady zaměřené především na bezpečnost silničního provozu nabízí zájemcům Automotoklub Most ve spolupráci se společností AUTODROM MOST. Od loňského roku organizuje bezplatné besedy s legendou mezi instruktory bezpečné jízdy a bývalým závodním jezdcem Jiřím Paterou. Nejbližší setkání se uskuteční v pondělí 23. ledna od 16:00 hodin v učebně administrativní budovy polygonu.

Jiří Patera seznámí účastníky besed vedle zásad bezpečnosti v silničním provozu také s novinkami zákona o provozu na pozemních komunikacích, s elektronickými systémy současných automobilů a poradí samozřejmě také s výběrem vhodných zimních pneumatik. Součástí bude také seznámení se s polygonem, který stále patří svými technologiemi a vybavením k nejmodernějším plochám pro výcvik bezpečné jízdy v Evropě. „I když jde o vážná a seriózní témata, snažím se je podávat s nadhledem a humorem. Výklad navíc zpestří řada obrazových materiálů i krátké filmy, takže by se nikdo neměl nudit,“ slibuje instruktor.

 


Další články


Hlavní partneři

Partneři

Mediální partneři