Nenechte se zmást chybějícím dopravním značením

11.12.2017 16:34

Platnost svislých dopravních značek zakazujících, omezujících nebo přikazujících je podle pravidel silničního provozu ukončena nejbližší křižovatkou nebo příslušnou dopravní značkou. Přesto se vám při cestě do tuzemských horských středisek může stát, že po minutí značky Zimní výbava projedete několik křižovatek, aniž by za nimi byla značka znovu osazena. Teoreticky by vám v takovém úseku nehrozil žádný postih, i kdybyste zimní výbavu neměli. Chybějící dopravní značení odhalil instruktor kurzů bezpečné jízdy mosteckého autodromu Jiří Patera.

„Platnost příkazových značek dříve rušila až stejná značka s výrazným červeným pruhem odkazujícím na konec úseku, v němž bylo nutné příkaz dodržet. Silničáři se zjevně starými pravidly řídí dál, ověřil jsem si to při průjezdu úseků v Krušných horách na Mostecku. Přesto věřím, že řidiči dají na zdravý rozum a v tomto období budou na horách používat výhradně zimní obutí auta se správnou hloubkou dezénu, označené M+S,“ uvedl Patera.

Upozornil i na další aspekty jízdy v zimním období, například sníženou viditelnost. „V souladu se silničním zákonem musí mít každé motorové vozidlo za jízdy rozsvícena obrysová a potkávací světla nebo světla pro denní svícení. Vzhledem k časnému stmívání nyní doporučujeme rozsvítit hned při rozjezdu potkávací světla,“ zdůraznil instruktor.

Řidič by podle něj neměl zapomínat v těchto dnech ani na kontrolu tlaku v pneumatikách, kontaktů akumulátoru, nemrznoucí kapaliny v ostřikovačích. „Je určitě dobré mít ve voze škrabku, rozmrazovač, rukavice a zimní bundu,“ doplnil.

„Do roku 2018 si dejme předsevzetí, že budeme jezdit pozorně, ohleduplně a budeme se chovat kamarádsky k ostatním účastníkům silničního provozu. Kamarádským chováním mám na mysli situace, kdy se snažíme nesobecky pomoci druhým. Například když vidíme, že auto před námi má špatně upevněný náklad na střeše a hrozí jeho pád, uděláme vše pro to, abychom jeho řidiče na problém upozornili, aby stihl včas a bezpečně zastavit,“ vysvětil Jiří Patera.

Jak předcházet krizovým situacím způsobeným nástrahami počasí učí kurzy bezpečné jízdy. Společnost AUTODROM MOST nabízí kurzy přizpůsobené mužům, ženám, mladým začínajícím řidičům či rodinám. Po teoretické části v učebně si při praktické výuce každý může vyzkoušet brzdění a vyhýbací manévry na suché, mokré nebo velmi kluzké vozovce, připomínající sníh či námrazu. Je to jedinečná příležitost auto si pořádně osahat, seznámit se s jeho limity a poznat také své reakce a možnosti.

 


Další články


Nejbližší akce

15.09. - 15.09. Kurzy Kurz pro řidiče FOR LADIES
16.09. AUTODROM MOTO MOTORRADCENTER GmbH STRALSUND
17.09. AUTODROM MOTO MOTORRADCENTER GmbH STRALSUND
17.09. Kurzy Trénink FOR MOTO s Mírou Lisým
18.09. AUTODROM AUTO RACE CAR MANUFAKTUR GmbH
19.09. FREE AUTODROM AUTO/MOTO AUTODROM MOST/ REZERVACE UKONČENA
19.09. - 19.09. Kurzy Kurz pro řidiče FOR FUN
20.09. AUTODROM MOTO FR PERFORMANCE
Celý kalendář akcí
Hlavní partneři

Partneři

Mediální partneři