Opatření ke snížení hluku neznamenají konec motocyklů na autodromu

19.12.2017 10:16

Informace o organizačních a technických opatřeních, k nimž s cílem maximálně omezit hluk z provozu svého areálu přistoupila společnost AUTODROM MOST, vyvolaly znepokojení zejména mezi fanoušky motocyklového sportu a vyznavači jednostopých vozidel. Vedení společnosti ale týmy, jezdce i veřejnost ujišťuje, že ke změnám přistoupí citlivě.

„Nikdo se nemusí bát, nechceme v žádném případě konec závodů, testování či volných jízd motocyklů na autodromu. Nicméně musíme činit nezbytné kroky, jimiž eliminujeme riziko uzavření areálu. Postupujeme proto v souladu s pravidly přijatými ostatními evropskými okruhy, které se také ocitají v problémech kvůli hluku. S odborníky nyní řešíme konkrétní jednotlivosti. Do detailu s nimi všechny zájemce formou důkladné osvěty seznámíme v lednu,“ upřesnila obchodní a marketingová ředitelka autodromu Jana Svobodová.

Přijatá protihluková opatření společnost jsou zakomponována v novém provozním řádu, jenž vstoupil v platnost tento měsíc. Týkají se provozní doby areálu, druhů akcí i stanovených norem. Novinkou je například povinnost opatřit výfuk motocyklu před vjezdem na závodní dráhou tlumicí vložkou. Motocyklů se týká i snížení maximálního limitu hluku. V původním provozním řádu byl stanoven pro jednostopá vozidla na 106 decibelů (dB), nově je to o čtyři dB méně, tedy 102 dB.

Poslední jmenovaná opatření zaskočila podle Svobodové zejména tuzemské motorkáře. „Například mezi našimi německými klienty nevyvolaly změny v provozním řádu žádnou negativní odezvu. Jednoduše jsou na přísnější předpisy zvyklí ze svých domácích okruhů,“ doplnila.

K dalším novinkám patří ukončení provozu na velkém závodním okruhu nově každý den nejpozději v 18:00 hodin, přičemž hodinová polední pauza zůstává. Do absolutního ticha se areál autodromu, a to včetně offroadové a motokárové dráhy, ponoří vždy po celý den dvou státních svátků: Velikonočního pondělí a Dne vzniku samostatného československého státu. Další ustanovení novelizovaného provozního řádu zakazuje v celém areálu autodromu pořádání závodů, testování či kurzů v jízdě smykem, tedy drifting. Zůstane jen jako součást doprovodného programu při významných událostech, jež společnost v dostatečném předstihu avizuje na svých webových stránkách.


Další články


Hlavní partneři

Partneři

Mediální partneři