Před dovolenou je třeba zkontrolovat vozidlo i řidičské schopnosti

13.06.2017 12:46

Většina lidí odjíždí na dovolenou v době letních prázdnin. Za relaxací cestují stále více osobním vozem nebo na motocyklu, řidiči by tedy k cestě měli přistupovat zodpovědně. Určitě je nutné vozidlo před delší trasou zkontrolovat, rozhodně nezaškodí prověřit si své řidičské dovednosti a znalosti. Mostecký autodrom nabízí pro tuto příležitost kurzy bezpečné jízdy, před létem přibyly i novinky.

Vedle již osvědčených kurzů bezpečné jízdy, tedy klasického, zaměřeného na defenzivní jízdu, na ženy za volantem, kurz FUN s jízdou zručnosti a soutěží o ceny, kurzů pro motorkáře, řidiče nákladních vozů či offroadových speciálů autodrom nyní zařadil i dvě novinky. Jsou jimi kurz mobilního týmu a program Safety Experience. Podrobné informace o kurzech zájemci najdou zde.

„V prvním případě přijede odborný instruktor za zákazníkem a vyučuje teorii a praxi bezpečné jízdy přímo v sídle firmy či bydlišti účastníka kurzu, případně v nejbližším vhodném okolí. Safety Experience je zase časově nenáročný program se základy bezpečné jízdy pro každého řidiče, který se chce dozvědět něco více o sobě a svém voze. Je vhodný i pro řidiče, kteří v minulosti už absolvovali kurz bezpečné jízdy a rádi by si své znalosti osvěžili. A také pro všechny, kteří se chtějí o svých schopnostech a možnostech za volantem přesvědčit. Před dovolenou je proto ideální,“ vysvětlila obchodní a marketingová manažerka společnosti AUTODROM MOST Jana Svobodová.

Na co se zaměřit při kontrole vozidla před cestou na dovolenou, ví velmi dobře legenda mezi instruktory bezpečné jízdy a bývalý závodní jezdec Jiří Patera. „Myslím, že při současné kvalitě vozidel a jejich pravidelné servisní prohlídce není před dovolenou nutná mimořádná kontrola. A to i přesto, že řidič za krátký časový úsek ujede často i více než 2 500 kilometrů. Rozhodně je ale nutná kontrola brzdového systému, a to minimálně stavu brzdových destiček, případně množství brzdové kapaliny. V žádném případě by nikdo neměl vyjet bez kontroly pneumatik, velmi důležité je také správné osvětlení vozidla,“ upozornil.

 Motorové vozidlo musí mít za jízdy rozsvícena obrysová světla a potkávací světla nebo světla pro denní svícení, pokud je jimi vybaveno podle zvláštního právního předpisu. „Pokud nemáte moderní vozidlo s automatickým přepínáním světel, musíte za snížené viditelnosti včas přepnout denní osvětlení na potkávací, případně na dálková světla. V tunelu musí mít vozidlo rozsvíceno stanovené osvětlení pro jízdu za snížené viditelnosti, obvykle při vjezdu do tunelu řidiči tuto povinnost připomíná dopravní značení,“ vyjmenoval instruktor.

Vozidlo stojící za snížené za snížené viditelnosti mimo obec musí mít rozsvícena alespoň na straně přivrácené ke středu silnice obrysová nebo parkovací světla. „Při problémech s osvětlením je třeba vozidlo opatřit alespoň jedním bílým neoslňujícím světlem viditelným zpředu i zezadu,“ doplnil Patera.

Pneumatiky by měl řidič před odjezdem na dovolenou zkontrolovat opticky a dále změřit hloubku vzorku. „Hloubka dezénu se doporučuje minimálně 5 až 6 milimetrů. Při plně obsazeném vozidle je nutné upravit tlak v pneumatikách podle instrukcí v tabulce, která je umístěna nejčastěji na spodní části víka palivové nádrže. Kontrola a úprava tlaku se musí provádět za studena, tedy pokud možno před jízdou nebo po krátkém dojezdu k dostupnému kompresoru. Správný tlak v pneumatikách podpoří jízdní vlastnosti automobilu a podstatně zvýší bezpečnost posádky,“ dodal Jiří Patera.

 


Další články


Hlavní partneři

Partneři

Mediální partneři