První řidiči hasičských vozů získali certifikát, kurz jich společně s policisty absolvují tisíce

04.07.2016 16:31

Více než čtyři tisíce řidičů hasičských a policejních vozů absolvují do konce roku 2018 kurz bezpečné jízdy na mosteckém autodromu. Za jeho úspěšné zvládnutí získalo v pondělí 4. července certifikát prvních 16 hasičů. Instruktoři jim při teorii i praktických ukázkách radili, jak auta používaná ve složkách integrovaného záchranného systému (IZS) efektně, přitom bezpečně ovládat. A to zejména při složitých či krizových situacích.

„Zaměřujeme se také na to, aby řidiči za volantem hasičských a policejních automobilů dokázali tyto situace předvídat a předcházet jim. Samozřejmě - na rozdíl od běžných řidičů – je riziko vyšší. Záchranáři totiž musejí být u nehody, požáru či přírodní katastrofy co nejdříve. Praktickou část je tak třeba nacvičovat i ve vyšších rychlostech,“ vysvětlil vedoucí instruktor společnosti AUTODROM MOST Jakub Michalovič.

Při praktické výuce si účastníci kurzu vyzkoušejí brzdění a vyhýbací manévry na suché, mokré nebo velmi kluzké vozovce, připomínající sníh či námrazu. Učí se také zvládat smyk zadní a přední nápravy a brzdění a vyhýbání se překážce v kopci a zatáčce. „Je to jedinečná příležitost auto si pořádně osahat, seznámit se s jeho limity a poznat také své reakce a možnosti,“ doplnil Michalovič.

Kurzy bezpečné jízdy využívají plochy polygonu, které jsou největším a nejkomplexnějším zařízením svého druhu u nás. Svou dispozicí, instalovanými technologiemi a dalšími navazujícími aktivitami nabízejí na ploše 13 hektarů jedinečné podmínky pro výuku a výcvik řidičů ve všech oblastech problematiky řízení vozidel veškerých druhů a tonáží.

Do zajištění výcviku řidičů složek IZS, konkrétně hasičů a příslušníků Policie ČR, se zapojí kromě mosteckého autodromu dalších pět center bezpečné jízdy v Čechách i na Moravě. Veřejnou zakázku za 96,81 milionu korun, kterou zaštiťuje ministerstvo vnitra, zadal Záchranný útvar HZS ČR v Hlučíně. Školení absolvuje po dobu tří let postupně 25 080 řidičů hasičských a policejních vozů z celé České republiky.

„Nabídku jsme podali jako konsorcium firem, o výcvik se podělíme rovným dílem. Důvodem je, aby dojezdová vzdálenost do místa kurzu byla ze sídla hasičských sborů a policejních služeben co nejkratší. Vzhledem k nárokům kladeným na výcvik a potřebnému vybavení moderními technologiemi přesto nemůžeme zajistit, aby se kurz bezpečné jízdy pro řidiče ISZ mohl uskutečnit v každém ze čtrnácti krajů,“ vysvětlil koordinátor projektu za společnost AUTODROM MOST Luděk Diviš.


Další články


Nejbližší akce

23.02. AUTODROM AUTO RACE DAY-NÁHR. TERMÍN
27.02. AUTODROM AUTO NK TECH
27.02. - 27.02. Kurzy Kurz bezpečné jízdy
29.02. AUTODROM AUTO Special Drive
Celý kalendář akcí
Hlavní partneři

Partneři

Mediální partneři

zavřít