Traťový rekord motocyklů na mosteckém okruhu o víkendu padl

11.08.2019 21:44

Mostecký autodrom má nový traťový rekord v kategorii silničních motocyklů.  Laťku posunul o uplynulém víkendu při mezinárodním německém šampionátu (IDM) v prvním závodě třídy Superbike 1000 ukrajinský jezdec Ilja Michalčik. Na novém asfaltovém povrchu dosáhl na svém stroji BMW času 1:35,430 minuty, a to ve třetím ze šestnácti kol. Překonal tak o 129 tisícin vteřiny čtyři roky starý zápis Poláka Pawla Szkopeka na Yamaze.

Obhájce titulu šampiona IDM ve třídě Superbike 1000 z loňského roku a nový lídr této prestižní třídy Michalčik mostecký závodní víkend ovládl, když soupeřům nedal šanci ani ve druhém nedělním závodě. Na čele průběžného pořadí vystřídal Němce Juliana Puffeho, který první závod nedojel a ve druhém bral bronzovou příčku. Ukrajinec má tak výrazně našlápnuto na zopakování celkového vítězství i v letošní sezoně.

Na domácí okruh v Mostě se těšil jediný český zástupce seriálu IDM, teprve sedmnáctiletý talentovaný brněnský jezdec David Kubáň. Bojuje o body v juniorské třídě Supersport 300, na sever Čech dorazil jako čtvrtý muž celkového pořadí. Závody mu však, bohužel, nevyšly podle představ.

„V sobou jsme vyhráli mokrou kvalifikaci a těšili se na mokrý závod. Bohužel, hodinu před ním přestalo pršet a my měli připravené mokré pneumatiky. Na usychající trati nedržely stopu. Jak se David snažil drát dopředu, v předposledním kole mu to uklouzlo a spadl. Ve druhém nedělním závodě se dotáhl z pátého místa na třetí. V jedné zatáčce ho ale soupeři zavřeli, bylo z toho nakonec osmé místo,“ shrnul Davidovo vystoupení jeho otec a manažer rodinného týmu David Kubáň starší.

Zatímco sobota víceméně propršela, mokrá trať se podepsala i na řadě pádů a kolizí, v neděli čekalo jezdce i diváky teplé slunečné počasí. Projevilo se to v návštěvnosti, sluneční paprsky přilákaly do areálu autodromu druhý den závodního víkendu výrazně více fanoušků. Kromě soubojů na dráze je čekal i zajímavý doprovodný program. Jedinečnou motorkářskou show se speciálními efekty předvedla na diváckém svahu kaskadérská skupina Crazy Day.

IDM je prestižním seriálem, který má silnou tradici. Letos si připomíná 95. výročí premiéry na okruzích. Kromě německých se jezdí i v Belgii či Nizozemí, letos se po delší době vrátil do České republiky. Výsledky sobotních a nedělních závodů na mosteckém autodromu, který byl šestou zastávkou seriálu v letošní sezoně, zájemci najdou zde.

Příznivce jednostopých vozidel zve autodrom na další napínavé souboje motocyklů opět o víkendu 27. až 29. září. Po dvou letech se vrací do Mostu mezinárodní motocyklový šampionát Alpe Adria. Bude závěrečným závodem sezony 2019. Šampionát se jede i jako Mistrovství ČR silničních motocyklů, ve startovním poli všech sedmi výkonnostních tříd je proto zastoupena řada českých jezdců, a to včetně mosteckého Tomáše Zajíce. I pro ně je proto nový rekord trati výzvou. Podaří se jim ho překonat? Vstupenky na závodní víkend lze zakoupit zde.


Další články


Hlavní partneři

Partneři

Mediální partneři