V Mostě se rozdělovaly body v šampionátech ČR a SR

16.07.2017 17:48

Víkendový závod Mistrovství České republiky a Mistrovství Slovenské republiky silničních motocyklů na velkém okruhu mosteckého autodromu přinesl řadu napínavých soubojů. Předpoklady naplnili papíroví favorité, kteří ve svých třídách vesměs dominovali. Startovní listina čítala celkem 83 jezdců, mezi nimiž nechyběly ani tři ženy.

V kategorii motocyklů s nejnižší kubaturou dominoval tuzemský jezdec Oliver Koenig se svou Hondou. Způsobem start cíl ovládl nejen sobotní a nedělní kvalifikaci, ale také oba závody. Byl nejrychlejší ve své třídě Moto 3, druhý Slovák Roman Kučera (vítěz slovenského mistrovského závodu) na něj ztratil bezmála 50 vteřin. Ve třídě 125GP se podobně, i když méně suverénně, radoval z dvojnásobného vítězství Michal Savinkov, rovněž na Hondě. Ve třídě 125SP strhl vítězství na svou stranu v sobotním závodě Radek Lamich na stroji Aprilia před Petrem Kolářem na motocyklu stejné značky. V neděli si pořadí prohodili, když první proťal cílovou pásku Kolář.

Nejnapínavější bitvu svedli v sobotním i nedělním závodě jezdci kategorie Stocksport 300. V sobotu se po celých 12 kol střídala na prvním místě čtveřice jezdců, kteří rozhodli o svém umístění až v úplném závěru klání na cílové rovince. Z vítězství se nakonec radoval Vojtěch Schwarz na Yamaze o pouhých 0,11 vteřiny před Jiřím Nespěšným s Kawasaki (český jezdec se slovenskou licencí). Třetí Slovák Peter Kačaba s Yamahou pak za vítězem zaostal jen o 0,18 vteřiny. V neděli čelo závodu opanovala pětice jezdců, kteří se přetahovali o triumf rovněž po celý závod. Prvenství bral tentokrát Lukáš Simon se strojem KTM, když na druhého Schwarze najel jen 0,152 vteřiny. Bronzová příčka patřila Jakubu Machů na Kawasaki.

Ve třídě Open 600 se v domácím mistrovství představil jen Jan Mašek, ostatní čtveřici tvořili slovenští jezdci nebo Češi se slovenskou licencí. Sobotní závod vyhrál Slovák Milan Murgaš na Yamaze před Michalem Posákem (jezdí se slovenskou licencí) se strojem Triumph Daytona a další Slovenkou Evou Paĺovičovou s Yamahou. Stejné pořadí si jezdci zopakovali také v nedělním závodě. Ve třídě Supersport nenašel v obou závodech přemožitele Michal Chalupa na Yamaze, druhé a třetí místo vybojovali v sobotu i v neděli rakouský jezdec Rafael Neuner s Kawasaki, respektive Jiří Brož s motocyklem Suter MM.

S nejsilnějšími motocykly slavili úspěch domácí borci. Třídu Superbike ovládl v obou závodech Jan Halbich s motocyklem Honda. Zatímco v sobotu narušil český triumvirát druhý Rakušan Kevin Sieder na Kawasaki, o den později už přenechal stříbrnou příčku Václavu Rumlenovi, pro bronz si dojel Stanislav Polák. Oba jezdci na Yamaze si tak ve srovnání se sobotou o místo polepšili. Kategorii Open 1000 vyhrál v sobotu Zbyněk Čech s Yamahou. Nedělní závod se mu ale nevyvedl, důvodem byly technické problémy. Využil toho švýcarský závodník Thomas Grob, který zvítězil. Druhé místo si zajistil v obou závodech Ladislav Zborník.

Těsné souboje o vítězství ve třídě Superstock 1000 svedli v sobotu i v neděli Michal Prášek se Slovákem Jaroslavem Černým, v obou případech se z vítězství radoval tuzemský jezdec. Pro třetí místo si pohodlně dojel v obou závodech domácí Tomáš Zajíc na Yamaze, což znamenalo stříbrné umístění v republikovém šampionátu. Místní okruh by Tomáš mohl jezdit poslepu, s mosteckým autodromem intenzivně spolupracuje. Pořádá například okruhovou školu, kde zájemcům o sportovní jízdu na motocyklu předává v učebně a také na velkém závodním okruhu své znalosti a bohaté zkušenosti z evropských závodů.

Kompletní výsledky závodů Mistrovství České republiky a Mistrovství Slovenské republiky v Mostě zájemci najdou zde.

Záštitu nad mistrovským závodem, jenž byl původně součástí zrušeného mezinárodního šampionátu MOTOCh (dříve společně s Alpe Adria), převzal Autoklub ČR, Slovenská motocyklová federace a společnost AUTODROM MOST. Ukončení šampionátu zdůvodnil v prohlášení jeho promotér, agentura Slovakia Racing, ekonomickými problémy.