The Most Historic Grand Prix doprovodí přehlídka veteránů

13.06.2018 15:52

Součástí závodního víkendu The Most Historic Grand Prix, který 23. a 24. června přivítá mostecký autodrom, bude tradičně bohatý doprovodný program. Jako stěžejní lákadlo organizátoři opět zvolili sraz majitelů veteránů na diváckém svahu se spanilou jízdou po velkém závodním okruhu. Přihlášku poslalo už více než 120 majitelů historických strojů. „Pod heslem Společné motoristické století si zároveň připomeneme sté výročí založení Československé republiky. Fanoušci motoristického sportu a automobilismu vůbec se tak mohou těšit na jedinečnou podívanou a skvělé zážitky ve slavnostní atmosféře,“ uvedla obchodní a marketingová ředitelka společnosti AUTODROM MOST Jana Svobodová.

Významné jubileum oslaví v rámci srazu také klub Porsche, a to výstavou sportovních modelů věhlasné německé značky. Právě v červnu před 70 lety automobilka představila veřejnosti svůj premiérový sportovní model. Bylo jím Porsche 356, předchůdce světoznámé 911.

O sraz majitelů historických vozů a motocyklů je velký zájem. „Zatím se nám přihlásilo 124 vlastníků veteránů, další přibývají každý den. Účastníci srazu mají vstup a vjezd na závodní víkend zdarma, mohou se přihlásit do soutěže o nejhezčí veterán srazu. Získají také samolepku a dárkovou tašku. Vzhledem k omezené kapacitě je však nutné, aby se přihlásili předem. Těm, kdo se připojí ke srazu až na místě v sobotu nebo v neděli, už nemůžeme dárek garantovat,“ upozornila eventová manažerka autodromu Michaela Rosenkranzová.

Obdivovatelé historických vozidel uvidí řadu skvostů. Nejstarším exemplářem bude Peugeot 172 M z roku 1928, letos tedy uplynulo 90 let od jeho sjetí z výrobní linky. Následují dvě o tři roky mladší Pragy Piccolo. Motocyklům pak bude věkem vévodit třiaosmdesátiletý Standard Feuergeist Block.

V rámci oslav století české státnosti návštěvníci areálu autodromu mohou zhlédnout samostatnou výstavu nebo se nechat zvěčnit v tematickém fotokoutku. „Nezapomínáme ani na nejmenší. V zázemí dětského dopravního hřiště pro ně připravíme pexeso a omalovánky, kde se zábavnou formou seznámí s největšími milníky uplynulého století. Dále uspořádáme soutěže o ceny a závod na šlapadlech, vyřádí se ve skákacím hradu. Zapůjčíme jim kola, koloběžky, odrážedla i přilby,“ upřesnila Rosenkranzová.

Hlavním podnikem The Most Historic Grand Prix bude šampionát FIA Masters Historic Formula One, který je přehlídkou monopostů formule 1 zlaté éry této královské disciplíny od konce 60. let do roku 1985. Fanoušci se ale mohou těšit i na další legendární vozy ostatních zastoupených sérií, jimiž jsou FIA Masters Historic Sports Car, Gentlemen Drivers Pre-66 GT, Masters Pre-66 Touring Cars a oblíbené HAIGO, jež zahrnuje formule i cestovní vozy bývalého Poháru míru a přátelství socialistických zemí. Výlet do současnost pak obstará vložený volný závod monopostů F3. Diváci v Mostě mohli jeho aktéry vidět v sezoně 2016 v seriálu závodů cestovních a GT vozů a formulí zóny střední Evropy FIA CARS CENTRAL Europe Challenge.

Vstupenky na The Most Historic Grand Prix lze zakoupit zde.

 


Další články


Hlavní partneři

Partneři

Mediální partneři