Autodrom Most 2019: Jacques Villeneuve, Fabian Vettel a nový asfalt

28.03.2019 17:06

Autodrom v Mostě čeká v roce 2019 další mimořádná sezona. Sportovní kalendář se podařilo naplnit prémiovými závody, ve kterých dominuje ADAC GT Masters, americká NASCAR a již tradiční Czech Truck Prix. „Diváci uvidí v akci skutečně světovou extratřídu v čele s bývalým mistrem světa F1 Jacquesem Villeneuvem. Sportovci pak určitě ocení nový asfalt, který po letošní rekonstrukci okruhu leží už na 75 % trati,“ láká na autodrom jeho výkonný ředitel Ivo Diviš.

Vozy za čtvrt miliardy a Fabian Vettel v Mercedesu

Sérii tří výjimečných závodních víkendů odstartuje 17. - 19. května už podruhé ADAC GT Masters. Při soubojích supersportů diváci uvidí v akci mimo jiné Audi R8 LMS, BMW M6 GT3, Corvette C7 GT3-R, Lamborghini Huracán GT3, Ferrari 488 GT3, Honda NSX GT3 nebo Porsche 911 GT3-R. Celková hodnota aut této série se odhaduje hodně přes 250 milionů korun. Díky systému Balance of Performance, který smazává výkonnostní rozdíly, se často prvních 20 vozů vejde v kvalifikaci do jediné sekundy.

Závody zpestří i účast Fabiana Vettela, bratra čtyřnásobného mistra světa F1 Sebastiana. Hájit bude barvy týmu HTP Motosport, který připravuje do závodů vozy Mercedes-AMG GT3, takzvané „žluté mamby“. Právě Mercedes byl pro jeho slavnějšího bratra odvěkým rivalem. „Mercedes byl vždycky náš soupeř. Celá rodina to tak vnímala, protože můj bratr vždycky bojoval proti nim. Na začátku to tak byla trochu legrace. Nemám s tím ale žádný problém. Mercedes je velmi úspěšná značka ve všem, co dělá,“ vysvětlil situaci pro německý deník Bild Fabian Vettel. České barvy bude hájit se svém Audi stejně jako minulý rok Filip Salaquarda z týmu ISR.

Auta bez dveří i s bývalým šampionem F1 za volantem

Druhým svátkem motorsportu bude 28. - 30. června OMV MaxxMotion NASCAR show, kdy se v české premiéře představí NASCAR Whelen Euroseries. Na rozdíl od USA, kde speciály krouží na oválech, se v Evropě jezdí zejména na klasických přírodních okruzích. Podmínkou je, aby divák měl výhled alespoň na 50 procent trati. Hvězdami víkendu budou mistr světa F1 z roku 1997 Kanaďan Jacques Villeneuve a také nejzkušenější závodnice ve startovním poli Ellen Lohr.  Žena, která má za sebou mimo jiné vítězství v DTM, účast na Rallye Dakar i mistrovství Evropy okruhových tahačů, patří k legendám německého motorsportu.

„Není vyloučeno, že se závodů NASCAR v Mostě zúčastní také Bobby Labonte, šampion nejvyšší americké ligy NASCAR z roku 2000, který za svou kariéru absolvoval 729 závodů a vydělal více než 81 milionů dolarů. O pikantní souboje nebude nouze,“ doplnila obchodní a marketingová ředitelka společnosti AUTODROM MOST Jana Svobodová.

Stroje jezdící NASCAR (National Association for Stock Car Auto Racing) tvoří svařený trubkový rám, do kterého je zasazen interiér a motor, zakrytý karoserií z laminátu. Konstrukce všech vozů je identická, jsou poháněné motorem Chevrolet V8 o výkonu 450 koní přes čtyřstupňovou manuální převodovku na zadní nápravu. Piloti nemají k dispozici žádné elektronické pomůcky. České „želízko v ohni“ bude kout pilot z Litomyšle Martin Doubek startující za Hendriks Motorsport s vozem Ford Mustang. Součástí víkendu budou také souboje historických vozů, a to včetně monopostů excelujících v minulém století na věhlasných světových okruzích. Do Mostu se nablýskaní veteráni sjedou už potřetí.

Doubek i Lohr ve čtvrtek 28. března v Mostě premiérově svou techniku testovali. Martin zajížděl úvodní časy kolem 1:45,5 minuty na jedno kolo. „Ještě vyměním pneumatiky, takže to vidím na zlepšení o zhruba 1,5 vteřiny,“ uvedl sympatický jezdec po prvním seznámení s tratí. Držitelem traťového rekordu mosteckého autodromu mezi automobily je Němec Stefan Mücke, který v květnu 2009 zvládl nejrychlejší kolo ve voze Mercedes Benz C-Klasse DTM za 1:25,6 minuty.

V hlavní roli Adam Lacko

Na konci prázdnin 30. srpna – 1. září bude autodrom už tradičně patřit Czech Truck Prix, evropskému šampionátu okruhových tahačů. Loňský ročník se nesl především v duchu souboje Adama Lacka s pozdějším šampionem celé série Němcem Jochenem Hahnem. „Loňského stříbra se velmi vážím, protože na začátku sezóny nebylo jasné, jestli vůbec pojedu. Pořád mě ale baví vyhrávat a rád bych si letos vzal titul zpátky. Fanoušci se mohou spolehnout, že se budu rvát, “ říká čerstvý vítěz Zlatého volantu v kategorii Závody na okruzích Adam Lacko.

K závodním víkendům tradičně patří zajímavý doprovodný program, chybět pochopitelně nemůže ani spanilá jízda závodních tahačů ulicemi Mostu s kulturním programem a autogramiádou jezdců na centrálním 1. náměstí, a to už v pátek 30. srpna od 16:35 do 17:50 hodin. Diváci se mohou těšit také na pit walk – účast na startovním roštu těsně před startem jednotlivých závodů. Samozřejmostí jsou atrakce pro nejmenší se zázemím na dětském dopravním hřišti.

Návrat motocyklů, nový asfalt, simulátor a podpora partnerů

Na své si přijdou i fanoušci jednostopých vozidel. Po dvou letech se na mostecký autodrom vrací mezinárodní motocyklový šampionát Alpe Adria pro střední Evropu, který bude závěrečným závodem sezony 2019. Novinkou je mezinárodní německé mistrovství silničních motocyklů (IDM). Jezdí se už od roku 1924, fanoušci uvidí na startu více než 300 jezdců.

Nabitý sportovní program doplňují i další novinky. Starý a na mnoha místech hrbolatý asfalt v úseku dlouhém 2,4 kilometru dělníci nahradili novou vrstvou. Výměna povrchu trati vyšla na zhruba 15 milionů korun a navázala na první etapu z roku 2016. Okruh s délkou 4,212 kilometru má nyní obnoveno zhruba 75 % procent povrchu dráhy. „Asfalt byl ze začátku kluzký, ale stopa začíná být pogumovaná a drží čím dál víc. Letos určitě budou padat traťové rekordy,“ tlumočil obchodní manažer pro sport společnosti AUTODROM MOST Jakub Krafek pocity jezdců, kteří si nový povrch vyzkoušeli v polovině března.

Novinkou nadcházející sezóny je také catering ve vlastní režii, který přinese mnohem pestřejší sortiment i stylový design restaurace nebo také modernizovaný simulátor převrácení vozu při nehodě. Autodrom pokračuje i letos v bezplatných kurzech bezpečné jízdy pro seniory.

Tou hlavní mimosportovní novinkou je ale bezpochyby uzavření nového strategického partnerství se společností Nissan. „Loni jsme úspěšně nastartovali strategické partnerství s producentem ropných produktů a zemního plynu OMV a letos přibíráme dalšího významného partnera. Od automobilky Nissan jsme získali minimálně do konce letošního roku čtyři vozy Nissan Navara, které budou k dispozici účastníkům kurzů v našem Navara Off-road Parku,“ uzavírá Jana Svobodová.

 


Další články


Hlavní partneři

Partneři

Mediální partneři