Martin Doubek si vychutnal sérii NASCAR i v zemi jejího původu

19.02.2020 08:29

Jako první Čech a zároveň jediný tuzemský zástupce v NASCAR Whelen Euro Series si Martin Doubek vyzkoušel tuto kultovní americkou sportovní motoristickou událost asociace National Association for Stock Car Auto Racing (NASCAR) i v zemi jejího původu. Na severoamerickém kontinentu se jezdí na oválech nepřetržitě už od roku 1948, jedinečnou atmosféru s tisíci fanoušky na tribunách tak nyní okusil na vlastní kůži i sympatický jezdec z Litomyšle. Na konci dubna jej čeká zahájení sezony NASCAR Whelen Euro Series ve španělské Valencii. Po loňské premiéře se série vrací na mostecký autodrom, a to o víkendu 19. až 21. června. Fanoušci tak mohou přijít jediné české želízko v ohni osobně podpořit.

Americkou šanci Martin Doubek dostal u týmu šampiona NASCAR SuperTruck Series z roku 1995 Mikea Skinnera. Minulý týden už si závodění ve Spojených státech vyzkoušel, zúčastnil se podniku World Series of Asphalt v kategorii Pro Late Model na oválu New Smyrna Speedway.

„Startoval jsem ve třech závodech. Nejlepšího umístění jsem dosáhl v tom posledním na 100 kol, kdy jsem dojel na 10. místě. Byla to nová zkušenost, v Evropě jezdíme jen jeden ovál v Holandsku, ten má však jen dvě zatáčky. Tady to byly zatáčky čtyři, navíc se do nich najíždí rychlostí 220 kilometrů v hodině. Auta jsou silnější, mají pod kapotou 450 koní, tedy o 50 víc než ta v evropské sérii. Všechno je v Americe mnohem hektičtější a monstróznější. Neskutečná atmosféra, moc jsem si to užíval,“ popsal jezdec své pocity.

Do Spojených států se nejspíš vypraví znovu, chtěl by zkusit i vyšší kategorii ARCA Menards Series. „Termínově zatím nevím. S týmem to časově ladíme,“ uvedl Doubek.

V NASCAR Whelen Euro Series se Martin v loňském roce zúčastnil obou vypsaných kategorií a skončil na celkovém 22., respektive 8. místě. Letos pojede nejspíš jen prestižní EURONASCAR PRO. Opět v nizozemském týmu Hendriks Motorsport BV, který letos nasadí tři vozy.

Diváci se v Mostě mohou těšit i na jezdce věhlasných jmen. Od loňské sezony nastupuje v prestižní kategorii evropské série NASCAR šampion F1 z roku 1997 a vítěz závodu 500 mil Indianopolis z roku 1995 Kanaďan Jaques Villeneuve, v premiéře vybojoval slušnou osmou příčku. Titul v kategorii EURONASCAR PRO obhajuje Doubkův týmový kolega Nizozemec Loris Hezemans, jemuž bude jistě šlapat na paty dvojnásobný šampion NASCAR Whelen Euro Series Alon Day z Izraele. Ve startovním poli by neměl chybět ani Bobby Labonte, který v roce 2000 ovládl nejvyšší americkou ligu NASCAR. Za svou kariéru absolvoval 729 závodů a vydělal více než 81 milionů dolarů.

Konstrukce všech vozů v sérii NASCAR je identická, jsou poháněné motorem Chevrolet V8 o výkonu 400 koní přes čtyřstupňovou manuální převodovku na zadní nápravu. Piloti nemají k dispozici žádné elektronické pomůcky. Jediné, co se liší, je vzhled karoserie. Týmy mají na výběr z modelů Chevrolet SS, Chevrolet Camaro nebo Ford Mustang.


Další články


Hlavní partneři

Partneři

Mediální partneři