Mostecký autodrom zprovoznil dobíjecí stanici elektromobilů

30.05.2016 12:52

Nová veřejná dobíjecí stanice pro elektromobily funguje od pátku 13. května v areálu mosteckého autodromu. Je umístěna u budovy recepce polygonu u vjezdu na plochy pro výcvik řidičů. „Ve spolupráci s elektrárenskou skupinou ČEZ jsme tak rozšířili nabídku služeb pro naše návštěvníky o další komoditu. V závěru loňského roku jsme zprovoznili pneuservis a nedávno otevřeli po celkové rekonstrukci a modernizaci čerpací stanici pohonných hmot v paddocku u velkého závodního okruhu,“ uvedla obchodní a marketingová ředitelka společnosti AUTODROM MOST Jana Svobodová.

Elektromobilita je podle ní perspektivní oblast vývoje automobilového průmyslu. „Chceme se v ní proto plně etablovat. Uvědomujeme si, že všechny významné světové automobilky s masivním přechodem na elektromobily v nejbližší budoucnosti počítají. Elektromobily mají výrazné výhody. Od minimálních nákladů na provoz po pozitivní působení na životní prostředí, a to zejména nulovou produkcí emisí škodlivin,“ vysvětlila Svobodová.

Stanice v areálu mosteckého autodromu je vybavena konektorem se standardem Mennekes s parametry dobíjení 32 A / 400 V i běžnou „domácí“ zásuvkou s parametry 16 A / 230 V. „Výhodou umístění stanice je, že dobu dobíjení elektromobilu může jeho posádka trávit aktivně. Může sledovat trénink, testování či závody aut nebo motocyklů, zapůjčit si motokáru, čtyřkolku, případně se zúčastnit některého z našich kurzů bezpečné jízdy,“ vyjmenovala Svobodová.

„Umístění dobíjecí stanice v areálu Autodromu Most je plně v souladu s naší koncepcí instalovat stanice takzvaného normálního dobíjení v blízkosti center zábavy a obchodu. Potenciál elektromobilů stále stoupá a dostatečná infrastruktura pro jejich další rozvoj je v současnosti prioritou,“ doplnil manažer útvaru čisté technologie ČEZ Tomáš Chmelík.

Mostecká dobíjecí elektrostanice je 59. v České republice, v Ústeckém kraji je pak v pořadí devátou. Na severu Čech mohou majitelé dobít svůj elektromobil ještě v Ústí nad Labem, Chomutově, Kadani, Hrušovanech, Ledvicích, Teplicích a Trmicích. V kraji také jezdí několik elektromobilů v barvách projektu Elektromobilita ČEZ. Využívá je například ústecký krajský úřad a příspěvková organizace Domov pro osoby se zdravotním postižením. Jeden elektromobil slouží také městu Chomutov.

V České republice jezdí v současné době po silnicích zhruba tisíc elektromobilů, z nichž asi čtyřicet patří do vozového parku projektu Elektromobilita ČEZ. Podobně jako v dalších vyspělých zemích Evropy i u nás se stávají běžnou součástí zejména městského provozu.


Další články


Hlavní partneři

Partneři

Mediální partneři