Radní vyslechli na autodromu odborníka na měření hluku

31.07.2017 15:00

Informace Eduarda Stöhra, odborníka na měření a hodnocení hluku v životním a pracovním prostředí, vyslechli minulý týden v areálu mosteckého autodromu primátor města Jan Paparega, jeho náměstkyně Markéta Stará a radní Vendula Balášová s Vlastimilem Vozkou. Zúčastnili se zároveň i praktické ukázky měření hluku na velkém závodním okruhu. Vrcholné představitele města pozvalo vedení společnosti AUTODROM MOST.

Pro demonstraci měření hluku zvolilo vedení autodromu jako zdroj závodní motocykl. První tři kola jezdec absolvoval se speciální tlumicí vložkou ve výfuku, další tři kola pak bez ní. Z výsledků měření certifikovaným přístrojem na cílové rovince při maximální akceleraci vyplynulo, že při použití tlumivky klesla hladina hluku o 3,3 decibely.

„S podobným efektem jsme počítali. Zvažujeme proto, že pro příští rok s výjimkou závodů nařídíme u motocyklů jezdících po dráze používání tlumivek do výfuků jako povinné. Je to jedno z opatření ke snížení hlukového zátěže. Věříme, že jej lidé žijící v okolí autodromu přijmou pozitivně,“ uvedl generální ředitel společnosti AUTODROM MOST Jiří Volovecký.

Společné setkání radních s představiteli autodromu a odborníkem na problematiku hluku bylo podle Jiřího Voloveckého věcné a produktivní. „Panovala shoda v názoru, že používání tlumicí vložky do výfuků motocyklů je jednou z alternativních řešení. Prověřujeme, jaké jsou možnosti. Dalším krokem z naší strany bude povinné snížení maximální hlukové hranice pro vozidla jezdící na dráze o další dva decibely,“ doplnil Volovecký.

Připomněl, že autodrom je ve snaze o maximální možnou eliminaci hlukové zátěže aktivní. „Je to citlivá záležitost nejen pro obyvatele žijící v okolí autodromu, ale také pro vlastníky autodromu. Velkou část příjmů investují do obnovy a modernizace areálu. Omezení provozu i pokles klientů, jimž se při uplatnění protihlukových opatření s největší pravděpodobností nevyhneme, se projeví právě v propadu příjmů. Jako reálné proto vidíme postupné kroky rozložené do několika následujících let,“ dodal.


Další články


Hlavní partneři

Partneři

Mediální partneři