Soutěž o okruhového šampiona nabírá obrátky, zapojilo se dalších 12 adeptů na titul

25.07.2016 16:16

Soutěž Automotoklubu Most s podporou Autoklubu České republiky „Hledá se nový okruhový šampion“ pro mladé muže a ženy od 15 do 27 let nabírá po vlažnějším začátku ostré tempo. Zatímco premiéru klání o zajímavé ceny obstarala 7. července jediná odvážná slečna z Rakovníka Eva Trlicová a o týden později následovali jejího příkladu Martin Müller a Petr Novotný, v sobotu 23. července už se do areálu mosteckého autodromu sjelo 12 adeptů na vítězství. Zájem o účast v soutěži nejspíš nastartovala nabídka zkusit si zajet ostré kolo v zapůjčeném voze Renault Clio RS, který je zcela novým safety carem autodromu. Této možnosti využila v sobotu hned polovina přihlášených, konkurence navíc přinesla vyrovnané boje a pekelné tempo. Výsledkem jsou velmi dobré časy a také rekord soutěže.

„Jsem moc ráda, že nabídka zapůjčení auta na divokou kartu má takový ohlas. Naším cílem je přilákat k motoristickému sportu co nejvíc mladých lidí. Je nám jasné, že v této věkové skupině nemůže mít každý svůj vůz a ne každý si auto může půjčit od tatínka, kamaráda či známého. Proto nabízíme možnost zajet si ostré tempo na malém závodním okruhu v našem safety caru a navíc zdarma,“ vysvětlila záměr členka výboru mosteckého automotoklubu a obchodní a marketingová ředitelka společnosti AUTODROM MOST Jana Svobodová.

Že je Renault Clio RS více než rovnocenným partnerem ostatním strojům, se ukázalo právě při jeho sobotní premiéře v soutěži. Rekord soutěže stanovil třiadvacetiletý Josef Darvaš z Března u Mostu s vozem Mercedes A45 AM6, který se blýskl skvělým časem 0:58,529 minuty na jedno kolo. Velmi důrazně na něj ale dotíral o tři roky starší Dominik Staněk ze středočeských Bořenovic právě se zapůjčeným Renaultem Clio RS. Zajel čas jen o 462 tisícin horší. Mezi oba borce se vklínil čtyřiadvacetiletý Jiří Jonáš z Roztok na voze Ford Focus s časem 0:58,634 minuty.

Dominik Staněk si jízdu v safety caru pochvaloval. „Velký závodní okruh znám dobře, jezdím na autodrom už asi šest let. Polygon a malý okruh jsem ale viděl poprvé. Bylo to fajn, auto mě mile překvapilo. Dobře fungovaly brzdy, také pneumatiky držely. S autem si šlo docela hrát,“ zhodnotil svoji premiéru na malém okruhu.

Automobily pro soutěž organizátoři rozdělili do čtyř skupin podle poměru hmotnosti a výkonu, safety car na divokou kartu pak tvoří samostatnou kategorii. Z každé skupiny postupuje do 2. kola soutěže 25 jezdců s nejlepšími dosaženými časy, na divokou kartu s vozem Renault Clio RS pak pět jezdců s nejlepšími časy. Ve 2. kole tak svede souboj 105 mladých mužů či žen. „Auta jsou zařazena do skupin od N1 do N4. V poslední jmenované jsme ale například zatím žádný vůz nezaznamenali. Pokud tedy v některé z kategorií nenaplníme počet postupujících, mají šanci jezdci z ostatních skupin. Může se tak stát, že místo 25 postoupí z každé skupiny do 2. kola soutěže více jezdců,“ upozornila Svobodová.

První kolo soutěže, rozdělené do sedmi termínů až do začátku září, se odehrává na malém závodním okruhu autodromu. Účastníci se v sériově vyrobeném autě snaží dosáhnout co nejlepšího času. Ve druhém kole už poměří své řidičské schopnosti a dovednosti na velkém okruhu. Třetí kolo se zúží ze 105 na 40 nejrychlejších mladých jezdců, ve finálním čtvrtém kole poměří síly deset nejlepších. Pravidla soutěže i termíny jednotlivých kol zájemci najdou zde, průběžné pořadí jezdců zde.

Přihlásit do soutěže se může prakticky každý občan ČR v dané věkové kategorii. Finanční nároky spojené s účastí jsou totiž právě díky Autoklubu ČR minimální, naopak výherní ceny více než lákavé. Vítěz absolvuje jako jezdec závodní víkend obnoveného seriálu Octavia Cup v příštím roce. Jeho úspěšní rivalové, kteří skončí na 2. až 10. místě, získají volný vstup do okruhové školy autodromu. Další v pořadí až do 40. místa se pak mohou těšit na sportovní kemp s dvojnásobným vítězem evropského poháru cestovních vozů (ETCC) Petrem Fulínem. Ostatní účastníci soutěže dostanou vouchery společnosti AUTODROM MOST. Nikdo tak neodjede s prázdnou.

Cílem soutěže je rozšíření povědomí o okruhovém motorsportu mezi širokou veřejnost i mládež při dodržení pravidel fair play. „Chceme rozvíjet volnočasové aktivity mladých lidí, a to zejména jejich technické povědomí, fyzickou zdatnost, jakož i vůli podstoupit cestu od amatérského soutěžení až po opravdový vrcholový sport. Naší snahou je v neposlední řadě objevovat talentované jezdce, kteří by mohli využít svůj potenciál i pro jiné budoucí projekty v oblasti motorsportu,“ uvedla Svobodová.

Další motivací organizátorů je snaha o vymanění začínajících řidičů z virtuálního světa počítačových her. Řada mladých řidičů po získání oprávnění není totiž podle Svobodové schopna adekvátně reagovat na realitu na našich silnicích.


Další články


Hlavní partneři

Partneři

Mediální partneři