Stovka návštěvníků Czech Truck Prix neváhala posílit registr dárců kostní dřeně

05.09.2017 16:12

Stovka návštěvníků Czech Truck Prix neváhala posílit registr dárců kostní dřeně

Poděkování a úctu si zaslouží 101 návštěvníků evropského šampionátu okruhových tahačů, který pod tradičním názvem Czech Truck Prix hostil o víkendu 2. a 3. září už popětadvacáté mostecký autodrom. Neváhali totiž poskytnout vzorek své krve a zaregistrovat se jako nováčci mezi potenciální dárce kostní dřeně. Zapojili se tak do projektu Jedu na dřeň, jehož cílem je pomoci zachránit životy pacientů trpících leukémií. Role ambasadora projektu při Czech Truck Prix 2017 se ujali sportovní ředitel mosteckého autodromu Michal Marek a jezdec Petr Fulín mladší.

Autodrom navázal na loňskou úspěšnou premiéru, kdy se ke kampani poprvé aktivně přihlásili právě i diváci Czech Truck Prix spolu se členy týmů a samotnými jezdci. „Velmi si vážíme všech, kteří také letos přispěli nezištně k záchraně toho nejcennějšího, tedy lidského života. Potvrdili, že registrace trvá jen pár minut, odběr krve je přitom bezbolestný,“ uvedla obchodní a marketingová ředitelka společnosti AUTODROM MOST Jana Svobodová.

 „Potkali jsme spoustu lidí, kteří si nás z minulého roku pamatovali a co víc, kteří se s námi minulý rok do Českého národního registru dárců dřeně zapsali. Mostem ale letošní aktivity nekončí. Další termíny výjezdů týmu Jedu na dřeň sice nejsou zatím přesně stanoveny, nicméně určitě ještě navštívíme brněnskou společnost Votum, která se letos stala patronem celé iniciativy,“ upřesnila Jana Sklenářová z organizačního týmu kampaně.

Projekt Jedu na dřeň komunikační agentury Reklamní inženýři, která jej s podporou Autoklubu ČR zaměřila na fanoušky i účastníky motoristických soutěží, letos vstoupil do třetího ročníku. Organizátoři mají za sebou odběry na pražských motoristických slavnostech Legendy, na Mistrovství světa v motokrosu v Lokti i na desátém ročníku celorepublikového setkání motorkářů Keep Respect v Kladrubech s na Barum Czech Rally Zlín.

Zájem o evidenci v registru dárců kostní dřeně každým rokem stoupá. Zatímco při premiérovém ročníku kampaně se zapsalo 571 nováčků a v roce 2016 to bylo 681 potenciálních zachránců životů, letos se dosud podařilo pro dobrou věc získat už 786 mladých lidí. Celkem se tedy registr rozrostl na více než 2 000 mužů a žen připravených darovat kostní dřeň.

V České republice lékaři každý rok odhalí přes 1 100 případů leukémie, tedy více než tři denně. „Každý čtvrtý pacient přitom správného dárce nenajde. Zápis samotný je velice rychlý a bezbolestný proces, ke kterému stačí pět minut času a pouhé dva mililitry krve. Navíc díky novým metodám darování kmenových buněk je i samotná transplantace zcela bezbolestná,“ upřesnila Jana Sklenářová.


Další články


Hlavní partneři

Partneři

Mediální partneři