Začíná nový školní rok, dbejte na bezpečnost dětí!

25.08.2017 17:21

Mnoho dětí, pro něž bude pondělí 4. září prvním školním dnem, začne vstřebávat i nové poznatky z všudypřítomného dopravního ruchu a orientovat se v něm. „S těmi nejmenšími by rodiče měli před začátkem školního roku projít několikrát předpokládanou trasu. Vysvětlit jim základy pravidel pro chodce a upozornit na nebezpečná místa. Po takovém tréninku to chce projít trasu ještě jednou, dvakrát, je však důležité nechat vést a rozhodovat dítě. Jde to i formou hry a při dobrém výsledku může být odměnou například oběd u McDonalda,“ radí zkušený instruktor kurzů bezpečné jízdy společnosti AUTODROM MOST Jiří Patera.

Upozornil na nejdůležitější body pravidel silničního provozu, týkající se chodců. Tam, kde je to možné, musejí využívat chodník. Je-li ve vzdálenosti padesáti metrů a blíže řízená křižovatka, přechod pro chodce, místo pro přecházení vozovky a podobně, musí chodec využít při cestě přes vozovku právě těchto míst. Chodec nesmí vstupovat na přechod bezprostředně před přijíždějícím vozidlem, musí dát přednost tramvaji a při chůzi mimo obec zvolit levou krajnici vozovky.

Rodiče by také měli dbát na to, aby oblečení školáků bylo vždy výrazné. „Nedovolte dětem používat sluchátka mobilních telefonů, nereagují totiž na silniční provoz. Vyvarujte se také bund s kapucí. Kapuce brání ve výhledu a tlumí zvuky,“ doplnil Patera.

Za velký nešvar pak označil výkon služby na přechodech u škol, kterou většinou zabezpečují asistenti městské policie. „Tím, že zastaví každé projíždějící vozidlo a umožní dětem přechod vozovky, jim dělají medvědí službu. Nevychovávají je totiž k pozornosti, ale k lajdáctví a bezstarostnosti,“ zdůraznil instruktor mosteckého autodromu.


Další články


Hlavní partneři

Partneři

Mediální partneři