Na polygonu budou jezdit formule sestrojené studenty

04.09.2015 15:02

Na Autodromu v Mostě se sešli studenti z technických evropských škol, které spojuje jedno jediné téma, a to formule. Na mosteckém polygonu vyrostlo provizorní depo s 32 boxy. V každém parkuje jedna studentská formule. V sobotu a v neděli budou jednotlivé školy mezi sebou závodit a vyhrají jen ti nejlepší. „Vše probíhá jako při běžných závodech. Máme tady i simulátor náklonu, kdy při určitém stupni se formule nesmí převrátit ani z ní vytékat jakákoli kapalina,“ vysvětlil organizátor akce Michal Vašíček.

Závody studentských formulí se jezdí v Evropě již deset let, ale v České republice teprve dva roky. Přitom podmínky pro závody a testování jsou u nás na velmi dobré úrovni. „Záleží hodně na povrchu, jestli je to asfalt nebo beton kvůli přilnavosti pneumatik a od toho se samozřejmě odvíjí akcelerace a další technické vlastnosti vozu,“ řekl Tomáš Kolečář z VUT Brno. Závody a hlavně získání bodů má tři disciplíny. „Jedná se o statickou disciplínu, kde se boduje konstrukce vozu, nákladová studie a business plán,“ popsal Kolečář a doplnil, že na řadě je technická a bezpečnostní přejímka, kde se týmy setkají s testem náklonu, brzdného účinku a testem hluku výfukové sestavy. „Následují dynamické disciplíny, kde se hodnotí akcelerace, Skid – Pad, Autokros na vytyčené dráze z kuželek a vytrvalostní závod na 22 kilometrů,“ podotkl Kolečář.

Závod na 22 kilometrů se pojede v neděli a návštěvníci se mohou podívat nejen do provizorních boxů mezi mladé mechaniky, ale také porovnat jednotlivé formule a konkurenci českých škol. Vše se boduje, takže jednotlivé týmy mohou získat maximálně 1 000 bodů. Závod Formula Student Czech Republic je mezinárodní, takž divácký svah zaplnili studenti nejen z České republiky, ale také Německa, Polska, Estonska, Itálie, Maďarska, Izraele a dalších národností.

Formula Student má kořeny v americké soutěži Formula SAE a jedná se o prestižní soupeření univerzitních týmů.  Soutěž se pořádá také v Brazílii, Austrálii nebo Japonsku, takže závodů se celkově účastní až 500 týmů z celého světa.

Studentská formule VUT Brno

Dosahuje rychlosti až 142 kilometrů za hodinu. Váží 198 kilogramů a z nuly na sto kilometrů dokáže zrychlit za 3,6 sekundy.

Vývoj brněnské formule začal v září 2014, výroba v prosinci 2014 a v dubnu 2015 se již začala testovat.

 

Akce Formula Student Czech Republic na mosteckém autodromu bude probíhat v sobotu a v neděli 5. až 6. září 2015 na polygonu.


Další články


Hlavní partneři

Partneři

Mediální partneři