Nedělní program Czech Truck Prix poznamenal déšť, víkend se ale vydařil

30.08.2020 19:57

Počasí ovlivnilo průběh nedělního programu motoristického podniku TOTAL Czech Truck Prix, který se jel o tomto víkendu na mosteckém autodromu. Zatímco dva sobotní závody evropského šampionátu okruhových tahačů European Truck Racing Championship (ETRC) se odjely bez problémů, první nedělní sportovní komisaři Mezinárodní automobilové federace (FIA) kvůli dešti odložili. Uvažovali i o jeho zrušení, nakonec jen posunuli start o hodinu a půl. Z důvodu časové prodlevy ale jezdci už nemohli absolvovat závěrečné měření sil. Málem se tak zopakoval scénář z loňského roku, kdy se kvůli mohutné průtrži mračen odjely jen dva závody ze čtyř.

„Víkend se přesto vydařil, lidé se nenechali odradit ani omezeními v souvislosti s epidemiologickou situací, ani nepřízní počasí. Uspořádání závodů bylo náročné, vyžádalo si mnoho sil, vyjednávání a kompromisů. I proto jsme moc rádi, že si naši věrní fanoušci cestu k nám i tentokrát našli,“ uvedla obchodní a marketingová ředitelka společnosti AUTODROM MOST Jana Svobodová.

Při svém domácím vystoupení fanoušky určitě nezklamal Adam Lacko z týmu Buggyra Racing. V nedělním závodě dojel druhý, což s připočtením vítězství v sobotním druhém závodě a čtvrtého místa v zahajovacím klání celého víkendu znamená vynikající výsledek. Z pole position odstartoval do nedělního závodu po suverénním výkonu v kvalifikaci Maďar Norbert Kiss a vše napovídalo tomu, že jej suverénně vyhraje. Zhruba tři kola před cílem jej ale postihly technické potíže, vedoucí pozici tak musel přenechat dosud druhému Saschovi Lenzovi, neodolal ani Davidovi. Kiss nakonec uhájil alespoň bronz před šestinásobným německým mistrem Evropy Jochenem Hahnem.

A právě čtveřice Lenz (41 bodů), Kiss (37), Lacko (35) a Hahn (33) posbírala v prvních třech závodech sezony největší příděl bodů a vévodí průběžnému pořadí šampionátu. TOTAL Czech Truck Prix byl totiž úvodním podnikem letošního zkráceného ročníku ETRC. Epidemie koronaviru a nemoci covid-19 totiž zhatila uspořádání prvních dvou na okruzích Nürburgring v Německu a Slovakia Ring nedaleko Bratislavy. Kalendář 2020 počítá ještě s pěti závodními víkendy, epidemiologická situace se ale neustále vyvíjí a mění.

 „Zkrácený program nás mrzí kvůli týmům a jezdcům, ale zejména kvůli divákům. Jsou to fandové srdcaři. Přišli se podívat, i když podmínky byly vzhledem k epidemii nestandardní a nekomfortní proti tomu, na co jsou zvyklí. Chceme jim moc poděkovat,“ vyjádřila své uznání Svobodová. Opatření proti šíření epidemie si vyžádalo uzavření paddocku pro veřejnost, rozčlenění areálu do sektorů a omezení počtu diváků na maximálně 4 000 v každém z víkendových dnů.

Jezdci vložené série MAXX Formula stihli odjet svůj nedělní závod na suchu, jezdci série Clio Cup Central Europe, Seyffarth Audi Sport R8 LMS Cup a Tourenwagen Legenden jej zvládli i na mokré trati. V případě trucků to ale možné nebylo. „Pro tahače vzhledem k tonáži a především pneumatikám, které na rozdíl od cestovních vozů neodvádějí tak kvalitně vodu, by byl start velmi riskantní,“ vysvětlil rozhodnutí komisařů sportovní ředitel autodromu Jindřich Hrneček.

Hrdinou víkendu pro české fanoušky byl vedle Adama Lacka i další vynikající jezdec Tomáš Pekař, obhájce titulu v sérii Clio Cup Central Europe. Po dvou úvodních závodech letošní sezony v polské Poznani a na německém Lausitzringu s přehledem vévodí celkovému pořadí startovního pole. Zatímco úvodní sobotní závod v Mostě se mu nevydařil podle představ a skončil čtvrtý, šanci na nedělní reparát využil s plnou parádou. Vyhovovala mu nejspíš mokrá trat. Stíhací jízdou ze šestého místa na startu se brzy propracoval až do čela a triumf v závodě už si vzít nedal.

Závodní víkend přinesl i nový traťový rekord. Zasloužil se o něj v sobotním závodě série MAXX Formula Rakušan Bernd Herndlhofer s monopostem Arrows A22. Nejrychlejší kolo zvládl v čase 1:22,981 minuty. O bezmála tři vteřiny tak překonal 11 let staré maximum Němce Stefana Mückeho ve voze Mercedes C-Klasse DTM.

Součástí TOTAL Czech Truck Prix byla už počtvrté přehlídka The Most Truck Fest určená všem truckerům, spedičním, dopravním společnostem a milovníkům kamionů z řad široké veřejnosti. Spanilá jízda účastníků festivalu po velkém závodním okruhu zpestřila sobotní program závodního víkendu.

Autodrom uspořádá o víkendu 14. a 15. listopadu pro motoristické fanoušky ještě evropskou sérii OMV MaxxMotion NASCAR Show, která se původně měla jet v červnu.


Další články


Hlavní partneři

Partneři

Mediální partneři