Nezapomínejme na ty, bez nichž se závodit nedá

03.09.2017 09:03

Organizace jakékoliv motoristické disciplíny - od amatérských soutěží až po mistrovství světa formule 1 - se neobejde bez pomoci lidí v zázemí - traťových komisařů. Těmi se může stát prakticky kdokoliv, komu to dovoluje zdravotní stav, bez ohledu na pohlaví a věk. Samozřejmě ale pouze dospělí.

Motoristický sport je všeobecně vnímán jako disciplína vyžadující ohromné investice. Pro nadšence, kteří se v motoristickém sportu chtějí aktivně angažovat, a přitom se obávají, že si to nemohou dovolit, se nabízí ještě jedna příležitost. Mohou být přímo v nejtěsnějším kontaktu s děním na trati, aniž by museli vynaložit astronomické sumy.

Práce traťových komisařů je víc než jen koníčkem. Pro mnohé z nich se stává celoživotním posláním. Tito lidé se pohybují v blízkém kontaktu se závodní technikou, a ač si to většina jeho účastníků ani diváků často neuvědomuje, jsou nedílnou součástí motoristického sportu. Pokud si jejich přítomnost neuvědomují, jde vlastně o ideální stav, protože když není potřeba zásah traťových komisařů, vše probíhá tak, jak má.

Práce v blízkosti závodní trati je samozřejmě spojena s jistou mírou rizika. Proto musejí být traťoví komisaři dokonale proškoleni, být patřičně vybaveni a dodržovat veškeré bezpečnostní předpisy. Jde při tom nejen o bezpečnost jich samotných, ale i závodníků a samozřejmě především diváků kolem trati. Právě diváci občas pro traťové komisaře (především při rallye) představují ten největší problém, protože občas odmítají dbát jejich pokynů a nejsou ochotni dodržovat předpisy, které je mají chránit.

Práce traťového komisaře nabízí těm nejaktivnějším i příležitost k dalšímu růstu v rámci organizace motoristického sportu. Víkendový koníček se pak může proměnit i v povolání. Pro mnohé významné činitele byla práce traťového komisaře příležitostí ke vstupu do motoristického sportu a další úspěšné kariéře.

Práce traťových komisařů se hodně liší podle jednotlivých disciplín, prostředí, v němž se odehrávají, i dalších specifik. Základní požadavky, kladené na traťové komisaře, jsou ale společné. Jejich příprava jim poskytuje důležité znalosti, které mohou uplatnit i jinde v životě - od základů záchranářských technik po první pomoc. K tomu se přidávají potřebné vědomosti jak správně reagovat, například jaké kdy používat signalizační vlajky.

I když to není důvod, proč svou činnost vykonávají, traťoví komisaři jsou lidé, kteří si od motoristických fanoušků zaslouží velké uznání.

Ing. Vladimír Rybecký


Další články


Hlavní partneři

Partneři

Mediální partneři

zavřít