Nový kurz bezpečné jízdy se zaměřuje na první pomoc a jízdu po dálnici

15.11.2018 12:44

Při příležitosti připomínky čtvrt století od zahájení kurzů bezpečné jízdy ve svém areálu mostecký autodrom připravil pro řidiče nový kurz. Jeho zaměření vyplynulo z diskusí s absolventy kurzů organizovaných autodromem i z doporučení odborníků na dopravu. „Ukázalo se, že mnoho řidičů má obavy, zda by dokázali účinně poskytnout první pomoc zraněným při dopravní nehodě. Dalším neuralgickým bodem je jízda po našich dálnicích, zejména tedy po D1. Vzali jsme proto tyto podněty v potaz při vytváření obsahu nového kurzu FOR LIFE,“ vysvětlil hlavní instruktor bezpečné jízdy mosteckého autodromu Marek Kohoutek.

Důkladnou průpravu pro správné poskytnutí první pomoci zraněným poskytne účastníkům v teoretické části kurzu zdravotník s praxí ze záchranné služby. „Na možnost nácviku první pomoci se nás ptá stále více řidičů. Sami přiznávají, že by v případě příjezdu k dopravní nehodě nejspíš nedokázali poskytnout zraněným adekvátní pomoc. Je to závažné zjištění, museli jsme reagovat. Výsledkem je kurz bezpečné jízdy, který jsme přizpůsobili této poptávce,“ uvedl Kohoutek.

Dostatečná kapacita cvičných ploch polygonu v areálu mosteckého autodromu umožnila podle Kohoutka vyhovět i dalšímu z podnětů. „V tomto kurzu simulujeme jízdu po dálnici. Jeho účastníci si tak vyzkoušejí krizové brzdění a vyhýbací manévr ve vysokých rychlostech či bezpečné přejíždění z jízdních pruhů. Zatímco na skutečné dálnici jde dnes a denně o život, u nás si každý nacvičí zvládnutí krizových situací v uzavřeném areálu pod dohledem zkušeného instruktora. Nic tak nikomu nehrozí,“ upřesnil.

Připomínka pětadvaceti let od první školy smyku v Mostě nabádá také ke srovnání. Za čtvrt století se silniční doprava a vybavení vozů výrazně změnily. „Nejčastějšími příčiny nehod v České republice jsou jízda na dálnici ve vysokých rychlostech, nedobrzdění, zipo­vání, řidiči ale také neumějí správně využívat všech systémů ve svém voze. To všechno v kurzu probereme. K instrukcím, jak se chovat za volantem na dálnici, jak správně brzdit a vyhýbat se ve vysokých rychlostech a k proškolení v první pomoci přidáme i novinky. Jsou jimi informace o novelizaci zákona o pozemních komunikacích a porovnání české a německé legislativy,“ doplnil Kohoutek.

Mostecký autodrom nabízí kurzy bezpečné jízdy pro řidiče celoročně. Jejich náplň se přizpůsobuje různým skupinám, například ženám, rodinným příslušníkům či pracovním kolektivům. Kurzy využívají plochy polygonu, které jsou největším a nejkomplexnějším zařízením svého druhu u nás. Svou dispozicí, instalovanými technologiemi a dalšími navazujícími aktivitami nabízejí na ploše 13 hektarů jedinečné podmínky pro výuku a výcvik řidičů ve všech oblastech problematiky řízení vozidel veškerých druhů a tonáží.


Další články


Hlavní partneři

Partneři

Mediální partneři