Okénko instruktora bezpečné jízdy

05.11.2020 15:04

Rady pro podzim

Klimatické podmínky

Je třeba počítat s výrazným ochlazením, v noci už teploty klesají k bodu mrazu. Za volantem je proto nutné být ostražitý a vyvarovat se zbytečného riskování.

Co hrozí:

  • v důsledku spadaného listí ze stromů, nočních i ranních námraz a častějších studených dešťů se prodlužuje brzdná dráha, zhoršuje se stabilita vozidla a snižuje přilnavost pneumatik (např. hrozí smyk); reakcí řidiče by mělo být snížení rychlosti a zvýšení odstupu od vozidla jedoucího před ním

Povinná výbava:

  • v souladu se silničním zákonem musí mít každé motorové vozidlo za jízdy rozsvícena obrysová a potkávací světla nebo světla pro denní svícení.

 

  • zvláště s nástupem sychravých podzimních dní je důležité správně používat světla do mlhy; zatímco přední smí řidič užít jen za mlhy, sněžení nebo hustého deště, zadní mlhová světla musejí být v dříve vyjmenovaných případech rozsvícena vždy, přední pouze společně se zadními, mlhová světla nikdy nepoužívejte mimo výše uvedených podmínek; snažte se neoslňovat mlhovými světly ostatní účastníky provozu

 

  • základním atributem výbavy osobního vozu pro chladné měsíce je zimní pneumatika, v České republice musí být taková pneumatika označena písmeny M + S; instruktoři autodromu ale striktně doporučují, aby řidiči použili sadu zimních pneumatik označených kromě písmen M + S také třemi vrcholy se symbolem sněhové vločky uprostřed (3PMSF).

 

Jak předcházet krizovým situacím způsobeným nástrahami počasí si každý řidič může vyzkoušet v kurzech bezpečné jízdy. Autodrom nabízí kurzy přizpůsobené mužům, ženám, mladým začínajícím řidičům či rodinám. Po teorii v učebně si při praktické výuce každý vyzkouší brzdění a vyhýbací manévry na suché, mokré nebo velmi kluzké vozovce, připomínající sníh či námrazu. Je to jedinečná příležitost auto si pořádně osahat, seznámit se s jeho limity a poznat také své reakce a možnosti. Více informací o kurzech bezpečné jízdy zájemci najdou zde.

 

 

 


Další články


Hlavní partneři

Partneři

Mediální partneři