Olympijský běh ozdobila rekordní účast, na okruh vyrazilo 249 mužů a žen

22.06.2016 22:04

Sluncem zalitý velký okruh mosteckého autodromu přivítal ve středu v podvečer účastníky T-Mobile Olympijského běhu. Na start se postavilo 249 mužů a žen, což je rekordní počet v jednatřicetileté historii amatérských běžeckých závodů na této dráze. Mohli si vybrat ze dvou tratí, osmikilometrové a o polovinu kratší. Na zvolenou trasu vyrazili v 18:30 hodin.

Prezentace účastníků běhu se tentokrát přesunula do recepce budovy polygonu, parkování v areálu bylo zdarma. Čtvrt hodiny před startem se zaregistrovaní běžci přesunuli tunelem na velký závodní okruh autodromu. Podruhé klání v Mostě organizovalo město, loni své síly na oválu poměřilo 139 sportovců.

„Na autodromu se ale běhá už od roku 1985, o dva roky později se zdejší závod přihlásil k mezinárodní akci Olympijský běh. V Československu měl právě v tom roce premiéru v Praze na Strahově. Je tu i dnes několik matadorů, kteří na startu tohoto závodu tenkrát nechyběli. Bohumil Kreml, Václav Smolák, Tomáš Ondrášek či Karel Červenka,“ vyjmenoval dlouholetý pořadatel závodu a jeho současný promotér Petr Pabišta.

Karel Červenka, který minulý týden oslavil 75. narozeniny, si bez ohledu na úmorné vedro zvolil delší, tedy osmikilometrovou trať. Není se čemu divit. Neuvěřitelně vitální a i v cíli dobře naladěný a usměvavý muž má totiž na svém kontě více než 50 maratonů, ve Švýcarsku dokonce zdolal i stokilometrovou trať. „Dnes to nebylo ono. Měl jsem totiž zlomeninu v rameni a od dubna je to teprve můj druhý závod. Nevyhnul jsem se proto poměrně velké krizi. Pomohla mi ji ale zvládnout sympatická mladá dívka, která mi na trati dělala společnost,“ svěřil se nejstarší závodník startovního pole.

Loňské prvenství na delší trati obhájil čtyřiadvacetiletý Aleš Filingr v čase 28:32 minuty, což znamená více než minutové zlepšení. Na autodromu je to už jeho třetí vítězství. Mezi ženami nenašla na osmikilometrové trati přemožitelku Hana Melonová, která ji zvládla za 37,28 minuty. Čtyřkilometrovou trať zvládl nejrychleji uběhnout Jakub Stejskal, vítězkou ženské kategorie se stala Antonie Ležalová. Tři nejrychlejší muži a ženy na každé z tratí si kromě medailí odvezli domů i věcné dary a propagační předměty.

Běžecké závody, které spojuje olympijská myšlenka, mají u nás dlouhou tradici. Letos se do závodů s podtitulem „různí běžci, různá místa, jedna myšlenka“, jež jsou součástí mezinárodního Olympijského dne, zapojilo ve stejný den a čas 52 tisíc běžců v jednatřiceti českých a moravských městech. Most tedy mezi nimi opět nechyběl. Ambasadorkami akce byly reprezentantka v běhu na lyžích a úspěšná běžkyně na střední a delší tratě Eva Vrabcová Nývltová a mistryně světa a olympijská vítězka Kateřina Neumannová.

Účastí v běhu lidé navíc pomáhají potřebným. Mohou totiž přispět na podporu charitativní činnosti Olympijské nadace, jež umožňuje sportovat dětem ze sociálně slabých rodin.


Další články


Hlavní partneři

Partneři

Mediální partneři