Petr Fulín šampionem FIA ETCC 2017!

09.10.2017 15:27

Oslavou titulu domácího jezdce Petra Fulína skončila premiéra evropského poháru cestovních vozů FIA European Touring Car Cup (ETCC) na mosteckém autodromu. Víkendové drama přitom vyvrcholilo až ve druhém z obou nedělních finálových závodů sezony. Ve hře o celkové vítězství v letošní sezoně totiž po prvním závodě zůstali tři piloti. Kromě Fulína ještě Maďar Norbert Nagy a Švýcar Christjohannes Schreiber. Rozdíl mezi nimi před posledním kláním byl jen tři, respektive šest bodů. Fulín svým triumfem opanoval navíc pohár už potřetí. Třešničkou na dortu pak bylo skvělé čtvrté místo ve druhém závodě šampionova syna Petra Fulína juniora, který byl v Mostě jedním ze tří českých debutantů v ETCC.

V prvním nedělním závodě zvítězil Plamen Kralev z Bulharska s vozem Audi RS3 LMS před Nagym se Seatem Leon Cup Racer a Fulínem rovněž se Seatem. Komisaři však posléze rozhodli o Bulharově desetivteřinové penalizaci za způsobení kolize se Schreiberem. Spadl tak až na čtvrtou příčku. Schreiber bral bronz, Fulín poskočil na druhé místo a Nagy se opožděně radoval z triumfu. Ve druhém závodě se blýskl přesvědčivým vítězstvím Petr Fulín. Svým soupeřům nedal šanci. Ačkoli startoval ze šestého místa na roštu, úspěšně se posouval až do čela vypjatého finále. Pro stříbro si dojel Kralev, bronzový skončil Nagy.

Oba závody přinesly i další dramatické momenty. Ten první vyřadil z bojů o titul Makedonce Igora Stefanovskiho se Seatem, který po nárazu do Fulína obdržel od komisařů penalizaci v podobě průjezdu boxovou uličkou. Ve druhém přišel po havárii o veškeré naděje Schreiber pilotující Hondu Civic.

„Musím poděkovat týmu a mechanikům za skvělou práci. Všem fanoušku děkuji za podporu a skvělou atmosféru. Mostecký autodrom ukázal, že je schopen pořádat prestižní motoristické akce, jako je i FIA ETCC. Jezdci i týmy si podle ohlasů víkend užili a připravený program ocenili. Věřím, že se v Mostě všichni sejdeme i v příštím roce,“ uvedl novopečený šampion na tiskové konferenci.

Fulín zakončil letošní vítězné tažení v poháru s 82 body po dvanácti závodech. Druhé místo patří Nagymu se 75 body, jemuž se v Mostě podařilo přeskočit Schreibera. Ten se tedy nakonec musel spokojit s bronzovou příčkou, když se mu podařilo nasbírat 65 bodů. O pět bodů za ním skončil Stefanovski.

Součástí víkendu The Most Grand Finale byly také série Twingo Cup a Haigo ADAC, která zahrnuje souboje formulových i cestovních vozů bývalého Poháru míru a přátelství socialistických zemí. Oko fanouška s potěšením spočinulo i na továrních speciálech a vozech konstrukcí v jízdě pravidelnosti FAS AČR. O vítězi v ní nerozhoduje pořadí v cíli, ale pokud možno stejný čas ve dvou měřených kolech.

Vypjaté momenty na dráze zpestřil zajímavý doprovodný program. Akrobatickou leteckou show se blýskl účastník prestižního seriálu Red Bull Air Race v kategorii Master Class Petr Kopfstein. Přestávku mezi závody pak zpříjemnil na cílové rovince koncert hudební skupiny Rock Slaves.


Další články


Hlavní partneři

Partneři

Mediální partneři