Premiéra závodu historických vozů v Mostě měla úspěch

14.05.2017 19:53

Mostecký autodrom má za sebou premiéru závodu historických vozů The Most Historic Grand Prix. Soudě podle ohlasu jezdců, členů doprovodných týmů a hlavně diváků se víkendový program více než vydařil. Napomohlo i teplé a slunečné počasí. Jeho nadvládu sice v sobotu i v neděli pokoušely občasné dešťové přeháňky, průběh jednotlivých závodů ani pestrého doprovodného programu ale neohrozily.

„Jsme moc rádi, že si lidé našli na autodrom cestu. Ukázalo se, že o nádherné historické stroje, jež si ale na dráze nezadají svou silou a rychlostí se současnými speciály, je mezi fanoušky obrovský zájem. Diváci potvrdili, že jsme rozšířením závodního kalendáře vykročili správným směrem. Máme velkou radost a věříme, že za rok se sejdeme v ještě větším počtu,“ zhodnotila úspěšný víkend obchodní a marketingová manažerka společnosti AUTODROM MOST Jana Svobodová.

Ačkoli déšť není většinou vítaný, z pohledu motoristických fanoušků souboje na okruhu zdramatizoval. Z efektních záběrů se závoji vodní tříště se radovali také fotoreportéři. Větší starosti ale nedělaly rozmary počasí ani ostatním návštěvníkům. „Déšť nás sice zaskočil, netrval naštěstí nijak dlouho. Zjistili jsme aspoň, že autodrom nabízí kromě motoristických zážitků i řadu užitečných doplňků. Promočená trička kluků jsme vyždímali a koupili nová s logem autodromu. A navíc i dvě mikiny,“ vyřešila s přehledem nenadálou situaci sympatická třiačtyřicetiletá Jitka z Mostu. Na autodrom dorazila s manželem, synem a potomkem své přítelkyně.

Zatímco v sobotu omyly dráhu mosteckého autodromu jen drobné přepršky, v neděli před polednem se spustily z oblohy vydatné proudy vody. Užili si jich jezdci formulí, jež se objevovaly ve velkých cenách do roku 1960. Piloti se rázem proměnili v hrdiny. Drtivá většina diváků totiž očekávala, že závod komisaři přeruší, nebo to jeho aktéři sami vzdají. Nic z toho se ale nestalo. Vítězství z prvního sobotního závodu zopakoval španělský jezdec Guillermo Fierro s vozem Maserati 250F 2523 z roku 1954. Ukázal tak, že umí na suchém i mokrém povrchu.

Dvojitého úspěchu se dočkal i Brit Peter Horsman s Lotusem 18/21 P1, když rovněž triumfoval v sobotním i nedělním závodu. Favorizovaný Brabham BT7 Američana Jamese Kinga, jenž obsadil v sobotu kvůli technickým potížím až sedmé místo, tentokrát zaostal za Horsmanem jen o šest desetin vteřiny a radoval se ze stříbrné příčky.

Jezdci série FIA Lurani Trophy pro vozy formule Junior z 50. a 60. let bojují o titul evropského šampiona. V sobotním závodě předvedli nádherný souboj Brit James Murray s vozem Lola Mk 5A a Ital Manfredo Rossi di Montelera s Lotusem 22, který za Britem zaostal o pouhou vteřinu a půl. Murray v neděli vítězství zopakoval, na druhém místě skončil další Brit John Fyda na Brabhamu BT6.

Závěr sobotního i nedělního závodního programu obstaraly souboje britských vozů Grand Turismo série Triumph Competition and British HTGT. Ve startovním poli jsou zastoupeny známé GT vozy značek MG, Morgan, Triumph, Jaguar či Lotus. V třicetiminutovém sobotním měření sil ani v nedělní hodinovce nenašel přemožitele Yannick Szczygiel z Německa na voze Triumph TR4.

Součástí The Most Historic Grand Prix byla i série Haigo ADAC, která zahrnuje souboje formulových i cestovních vozů bývalého Poháru míru a přátelství socialistických zemí, a závod pravidelnosti FAS AČR Czech Trophy, v němž o vítězi nerozhodovalo. Pořadí v cíli naopak nerozhodovalo o vítězi. Tuzemští jezdci na továrních speciálech i ve vozech individuálních konstrukcí měli za úkol zajet pokud možno stejný čas ve dvou měřených kolech.

Pořadatelé bavili diváky po celý den. Kromě adrenalinu na dráze si návštěvníci napříč generacemi užili akrobatické vystoupení skvělého pilota a účastníka světového šampionátu Red Bull Air Race Master Class Petra Kopfsteina, vyhlídkové lety vrtulníkem, taxijízdu veterány ze 70. let, autogramiádu osobností motoristického sportu či vystoupení nejlepšího českého stunt ridera a mistra Evropy v této disciplíně Martina Krátkého. Řadu atrakcí se soutěžemi o ceny na dětském dopravním hřišti si užili i nejmladší návštěvníci sobotního programu na autodromu.

Výcvikové plochy polygonu opanovali po celý víkend účastníci srazu majitelů automobilových veteránů. Sjelo se jich do Mostu na 150, své miláčky předvedli v sobotu i v neděli na velkém okruhu autodromu při defilé, jež bylo příjemnou tečkou za vydařenou akcí.


Další články


Hlavní partneři

Partneři

Mediální partneři