Rady experta na bezpečnost silničního provozu Jiřího Patery

17.04.2019 15:42

Technika bezpečné jízdy – aquaplaning

Aquaplaning nastává, když se před pneumatikami hromadí velké množství vody, v důsledku čehož se vodní klín tlačí pod pneumatiky. Tím se vytváří mezi pneumatikami a povrchem vozovky tenká vrstva vody. Tato vrstva je příčinou rozdílu přilnavosti mezi pneumatikami, které přilnou k vozovce, a pneumatikami, jež zcela ztratí kontakt s vozovkou a vozidlo přestane být ovladatelné. Při vzniku aquaplaningu mají pneumatiky nulovou obvodovou rychlost (jsou zablokované). Řidič tak čelí velice nepříjemné a nebezpečné situaci, kdy vůz nelze řídit ani brzdit.

Kdy aquaplaning hrozí?

Aquaplaning hrozí zejména při prudkých, přívalových deštích nebo při průjezdu loužemi či vyjetými kolejemi na vozovce plnými vody. Hlubší vrstva vody (například louže) je často po straně vozovky, podél krajnice, nebo ve vyjetých „kolejích“ v jízdních pruzích.

NEJDŮLEŽITĚJŠÍ PRAVIDLO: PŘI DEŠTI A PO NĚM JE TŘEBA JEZDIT POMALEJI!

Faktory podporující vznik aquaplaningu

Vysoká rychlost - pneumatiky nemají čas vodu odvádět, a vodní klín tak vytvoří mezeru mezi povrchem vozovky a pneumatikou (pneumatiky vozidla nedokážou vstřebat vodu do drážek vzorku a odvést ji mimo plochu, kterou se pneumatiky musejí dotýkat vozovky)

Hloubka dezénu - opotřebované, sjeté pneumatiky nemají dostatečně hluboké drážky pro odvod vody

Tlak v pneumatikách - nedostatečně nahuštěné ale i příliš nahuštěné pneumatiky zvyšují riziko aquaplaningu

Faktory oddalující vznik aquaplaningu

Snížená rychlost - vyšší přítlak automobilu k vozovce, více času na správnou reakci řidiče

Pneumatiky - pneumatiky vozidla s dostatečně hlubokým vzorkem (min. 4-5 mm) dokážou vstřebat vodu do drážek vzorku a odvést ji mimo plochu, kterou se pneumatiky musejí dotýkat vozovky

Tlak v pneumatikách - vždy podle návodu výrobce automobilu

Nelze spoléhat na elektronické systémy

Elektronické systémy pro regulaci stability (ESP) aquaplaningu předcházet nedokážou, fungují totiž pouze při kontaktu pneumatik s vozovkou. Do určité rychlosti bude ESP stabilizovat vozidlo teprve poté, kdy pneumatiky znovu získají trakci (přilnavost).

Odkaz na video:

http://www.zkouknito.cz/video_157246_aquaplaning-na-dalnici

 

 

 Další články


Hlavní partneři

Partneři

Mediální partneři