Skvělou podívanou na závodní veterány obohatí pestrý doprovodný program

12.05.2017 14:15

Mostecký autodrom nabízí hned o prvním závodním víkendu nové sezony premiéru, která slibuje nevšední divácký zážitek. The Most Historic Grand Prix představí 13. a 14. května divákům v akci na velkém okruhu formule z velkých cen, speciály i upravené cestovní vozy vyrobené v minulém století. Návštěvníci se však nebudou nudit ani v pauzách mezi závody, pořadatelé totiž připravili na sobotu i neděli pro všechny generace a obě pohlaví bohatý a pestrý doprovodný program.

Velkým lákadlem pro milovníky a fandy automobilových veteránů je bezesporu sraz jejich majitelů na diváckém svahu na polygonu. Své nablýskané miláčky také vystaví a zúčastní se s nimi po oba víkendové dny i defilé na závodním okruhu. Dorazí na 150 majitelů veteránů, kromě aut přivezou i devět velorexů a deset motocyklů. Nejstarším exponátem je jednadevadesátiletá babička Praga Piccolo z roku 1926, z motocyklů pak jen o čtyři roky mladší BSA S 30.

Málokomu se také poštěstí sledovat z bezprostřední blízkosti akrobatické letecké vystoupení skvělého pilota Petra Kopfsteina. Účastník světového šampionátu Red Bull Air Race Master Class, jenž je královskou leteckou disciplínou, opanuje nebe nad autodromem v sobotu 13. května o polední přestávce.

Diváci se v sobotu i v neděli mohou těšit také na autogramiádu osobností motoristického sportu u stupně vítězů. Představí se vítěz legendárního závodu 24 hodin Le Mans z roku 1977 Jürgen Barth. Sympatický Němec, který na konci letošního roku oslaví jubilejní sedmdesáté narozeniny, bude sportovním komisařem všech hlavních závodů s výjimkou FIA Lurani Trophy. Fanoušky jistě potěší i domácí motoristické legendy, jakými jsou Miroslav Adámek, Václav Lím či Karel Jílek. Všichni tři se navíc představí i na dráze v jízdě pravidelnosti FAS AČR Czech Trophy na továrních speciálech i ve vozech individuálních konstrukcí.

Nedělní polední pauzu zpestří generační souboj na dráze. Teprve šestnáctiletý talentovaný jezdec Petr Semerád, který letos absolvuje sezonu ve formuli 4, změří na cílové rovince síly s legendárním Miroslavem Adámkem. Usedne do kokpitu vozu March. Se svými pocity se pak oba piloti svěří v rozhovoru v boxu. Po napínavém měření sil opanuje cílovou rovinku náš nejlepší stunt rider Martin Krátký.

Před hlavními závody, celkem tedy čtyřikrát po oba dva dny, má veřejnost volný přístup na startovní rošt. Každý tak může obdivovat nádherné stroje i jejich jezdce v posledních okamžicích před rozsvěcením zelených světel.

Také oblíbené taxijízdy budou stylové. Zájemci se mohou svézt v autentickém voze totalitní veřejné bezpečnosti ve žluto-bílém provedení VAZ 2101 z roku 1979 či v o čtyři starším voze stejné značky, který v sedmdesátých letech provozovala pražská taxislužba. Ostřejší svezení a adrenalinový zážitek pak nabídne v sedačce spolujezdce jezdec Daniel Petr ve Škodě S 100 Rally Special z roku 1972. „Za jízdu speciálem zájemce zaplatí 500 korun, oba žigulíky ale mohou za stejnou cenu svézt až tři pasažéry. To už se vyplatí,“ láká k taxijízdě eventová manažerka autodromu Veronika Raková.

Aktivně strávit víkend na autodromu lze i na motokárové či čtyřkolkové dráze, pořadatelé nabízejí také svezení v terénních speciálech na offroadové dráze. „Ti odvážnější mohou využít nabídky desetiminutového vyhlídkového letu vrtulníkem nad areálem autodromu. Zaplatí 800 korun,“ doplnila Raková.

Ve výstavní síni AUTO GALLERY se zájemci mohou nechat vyfotografovat u unikátního vozu Škoda 440 Karosa z roku 1956. Snímek fanoušci obdrží za symbolický poplatek 50 korun okamžitě. „Fotokoutek je výsledkem spolupráce s automobilkami Škoda a Karosa Vysoké Mýto a firmou Kovona Karviná. Děti mohou zapózovat u věrné zmenšené repliky tohoto skvostu, který je jediným exemplářem na světě,“ upřesnil obchodní manažer pro sport autodromu Jakub Krafek.

Autodrom tradičně nezapomíná ani na své nejmladší návštěvníky. Pro děti je připravené zázemí na dopravním hřišti s funkčními semafory. Zdarma si mohou půjčit kolo, koloběžku, odrážedlo a přilbu, za poplatek 30 korun pak i šlapadla. „Děti se vyřádí také ve skákacím hradu, k dispozici mají omalovánky a vystřihovánky. Dobrou zprávou pro rodiče je, že na vlastní nebezpečí mohou své ratolesti svěřit našim hosteskám a věnovat se svým aktivitám,“ doplnila eventová manažerka autodromu Michaela Rosenkranzová.


Další články


Hlavní partneři

Partneři

Mediální partneři