Stovce motorkářů předával své zkušenosti Lukáš Pešek

11.10.2019 17:08

Do areálu mosteckého autodromu dorazilo v pátek 11. října na sto vyznavačů jedné stopy z celé republiky. Zúčastnili se bezplatného kurzu bezpečné jízdy, který byl součástí kampaně „Nechoď za svůj LIMIT“ oddělení ministerstva dopravy BESIP. Motorkáře přivítal a seznámil s programem kurzu jeden z nejlepších tuzemských motocyklových jezdců a ambasador kampaně Lukáš Pešek.

Vítěz dvou závodů světového šampionátu MotoGP a pokořitel domácího i středoevropského mistrovství okruhových motocyklů v teoretické části kurzu vysvětlil a názorně předvedl, jak správně motocykl ovládat, což je předpokladem ideální reakce na nenadálé či krizové situace. Upozornil také na důležitou roli výběru správného oblečení a vhodné přilby.

Následovala praktická výuka na plochách polygonu. Účastníci kurzu se rozdělili do pěti skupin, každé z nich se ujal zkušený instruktor. Na plochách polygonu se postupně vystřídali na stanovištích, kde procvičovali správné ovládání motocyklu, tedy práci s tělem a rovnováhou, zatáčení, techniku brzdění z různých rychlostí, vyhýbací manévry nebo pohledy do zatáček. Lukáš Pešek v roli lektora byl svým svěřencům po celou dobu k dispozici.

O kurz byl mezi motorkáři mimořádný zájem, z důvodu omezené kapacity organizátoři museli už po čtyřiadvaceti hodinách registraci ukončit. Dostalo se tak jen na prvních 100 přihlášených mužů a žen. Kladnou odezvu si Lukáš Pešek pochvaluje. „Svědčí o tom, že motorkáři jsou odpovědní. Přijeli opravdu ze všech koutů republiky, od Plzně až po Brno. Je vidět, že si rádi nechají poradit, jak jezdit bezpečně a plynule a zbytečně neriskovat. Akce jako tato je tedy správnou cestou, určitě to nejsou vyhozené peníze,“ zdůraznil.

Kampaň cílí podle vedoucího oddělení BESIP Tomáše Neřolda na začínající i zkušenější motocyklisty, kteří se vydávají na svých strojích na tuzemské silnice. „Věříme, že osvojení správných návyků při ovládání motocyklu a apelování instruktorů na defenzivní jízdu s maximálním omezením rizika se projeví v poklesu nehod motorkářů, zejména těch fatálních. Vždyť jen za loňský rok vyhaslo na našich silnicích 560 životů, z toho 91 usmrcených byli právě motorkáři. Když si uvědomíme, o kolik méně jich jezdí ve srovnání s automobily, a navíc jen od jara do podzimu, jde o alarmující číslo,“ upozornil.

Pozitivní zprávou je, že kampaň bude pokračovat i v příštím roce. „Plánujeme, že bychom zase na jaře připravili v rámci kampaně další bezplatný kemp bezpečné jízdy s Lukášem Peškem, do konce roku bychom rádi uspořádali i další,“ doplnil Neřold.

Náplň kurzu i přístup instruktorů hodnotili jeho účastníci kladně. „I když jsem mírně pokročilého věku, mám řidičský průkaz na motocykl teprve dva měsíce. Autem jezdím už třicet let, tak jsem si řekl, že zkusím i něco jiného. Člověk se má pořád co učit,“ svěřil se sedmačtyřicetiletý Martin Jeřábek z Prahy. Nácvik ovládání motocyklu v různých situacích pod odborným dohledem označil za velmi přínosný. „Jak říkal Lukáš Pešek, rychle umí jezdit každý. Proto se mi líbilo, že jsme nacvičovali v nižších rychlostech, to si člověk v běžném provozu jen tak nevyzkouší. A je to opravdu kumšt,“ dodal sympatický muž.

Lukáš Pešek bude nejspíš na mosteckém autodromu častějším hostem. Vedení společnosti totiž zvažuje od příštího roku rozšíření nabídky kurzů bezpečné jízdy na motocyklu o další, jehož lektorem bude právě náš bývalý vynikající jezdec. „Po ukončení aktivní závodní kariéry před dvěma lety se nyní zaměřuji na vyhledávání a výchovu nových jezdeckých talentů a právě předávání svých znalostí a zkušeností motocyklovým nadšencům. Plně mě to naplňuje. Pokud se domluvíme na podmínkách, nabídku určitě rád přijmu,“ potvrdil Lukáš. Od roku 2017 provozuje i svou vlastní motoškolu Riding school Lukas Pesek. Podrobné informace o kurzech a termínech zájemci najdou zde.  

Mostecký autodrom nabízí kurzy bezpečné jízdy pro řidiče motocyklů od jara do podzimu. Vedle klasických kurzů na asfaltových plochách a sportovněji zaměřený okruhový trénink s Mírou Lisým, koučuje nově tento mnohonásobný šampion České republiky v trialu i motoškolu pro cestovní endura. Více informací zde.

Celoročně pak autodrom pořádá kurzy bezpečné jízdy pro řidiče automobilů. Jejich náplň se přizpůsobuje různým skupinám, například mužům, ženám, mladým začínajícím řidičům, rodinným příslušníkům či pracovním kolektivům. Kurzy rovněž využívají plochy polygonu, který patří k nejkomplexnějším a nejmodernějším zařízením u nás. Svou dispozicí, instalovanými technologiemi a dalšími navazujícími aktivitami nabízejí jedinečné podmínky pro výuku a výcvik řidičů ve všech oblastech problematiky řízení vozidel veškerých druhů a hmotností. Více informací zde

 


Další články


Hlavní partneři

Partneři

Mediální partneři